TechNews.bg
R&Dактуалноноваторскиновини

Задават се плазмонични слънчеви клетки

Ново поколение фотоволтаична технология може да улавя повече светлина от слънцето: плазмонични клетки (снимка: CC0 Public Domain)

Плазмоничните слънчеви клетки са готови да революционизират сектора на възобновяемата енергия. Докато светът се чуди как да се оттегли от изкопаемите горива и да добива енергията си от устойчиви източници, разработването на по-ефективни слънчеви клетки е критична част от пъзела. Плазмоничните слънчеви клетки, които използват уникалните свойства на метални частици с наноразмери за подобряване на абсорбцията на светлина, са обещаващо решение.

В сърцето на плазмоничните слънчеви клетки има малки метални частици, обикновено злато или сребро, способни да поддържат плазмони – трептения на електроните, които могат да бъдат възбудени от светлината. Когато тези частици са вградени в слънчевата клетка, те могат значително да подобрят способността ѝ да абсорбира и преобразува слънчевата светлина в електричество. Така е, защото плазмоните могат да концентрират слънчевата светлина в много по-малък обем, като ефективно я „улавят“ и увеличават шансовете тя да бъде абсорбирана.

Предимства

Това явление, известно като плазмоничен резонанс, е ключът към забележителната производителност на плазмоничните слънчеви клетки. То позволява на клетките да абсорбират повече светлина и да я преобразуват в електричество по-ефективно от традиционните фотоволтаици.

Освен това, тъй като металните частици могат да бъдат настроени да реагират на различни дължини на вълната на светлината, плазмоничните слънчеви клетки са способни да използват по-широк спектър от слънчевата светлина, като допълнително повишават ефективността.

Предизвикателства

Има ли „но“? Има! Въпреки всички обещаващи характеристики, плазмоничните слънчеви клетки си имат своите предизвикателства. Едно от основните препятствия е фактът, че металните частици също абсорбират част от светлината, превръщайки я в топлина, вместо в електричество. Това не само намалява ефективността на слънчевата клетка, но може и да доведе до термично увреждане.

Разбира се, изследователите работят върху стратегии за минимизиране на това нежелано поглъщане, например чрез внимателно контролиране на размера и формата на частиците или чрез използване на алтернативни материали, които поддържат плазмони, но абсорбират по-малко светлина.

Друго предизвикателство е сложността на производството на плазмонични слънчеви клетки. Металните частици трябва да бъдат прецизно позиционирани и вградени в слънчевата клетка. Това изисква сложни производствени техники.

Все пак обаче напредъкът в нанотехнологиите прави тази задача все по-лесно осъществима. Изследователите са оптимисти, че производството на плазмонични слънчеви клетки в голяма мащаб скоро ще бъде реалност.

Перспективи

Какво следва? Плазмоничните слънчеви клетки отварят път за подобряване на ефективността на преобразуването на слънчевата енергия. Използвайки уникалните свойства на плазмоните, тези клетки могат да улавят и абсорбират повече слънчева светлина, потенциално превъзхождайки традиционните слънчеви клетки.

Тъй като изследователите продължават да се ровят в науката за плазмоничните слънчеви клетки, можем да очакваме с нетърпение бъдеще, в което слънчевата енергия е по-ефективна, по-достъпна и по-устойчива от всякога.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

1 коментар

Бай Х. 26/08/2023 at 14:07

Само ала-бала. Нищо конкретно. Само да напомня, че и термоядрения синтез обещава много от 50 години.

Отговор

Коментари