TechNews.bg
водещи новининоваторскиновинитехнологии

Neuralink търси доброволци за мозъчни импланти по целия свят

Трима пациенти с мозъчни импланти от Neuralink вече извършват редица дейности в ежедневието само със силата на мисълта (снимка: Neuralink)

Neuralink, стартъпът на Илон Мъск, вече е имплантирал мозъчни импланти на трима пациенти, които са загубили подвижността на всичките си крайници. Успехите на първия от тях бяха широко огласени в медиите – вече цяла година Ноланд Арбо живее с имплант в главата и подобрява състоянието си. Сега Neuralink търси доброволци за тестване на импланти по целия свят.

Преди това географията на клиничните изпитвания на мозъчните импланти Neuralink беше ограничена до САЩ и Канада, въпреки че подготовка за тях се извършваше и във Великобритания. Миналата седмица компанията публикува съобщение в социалната мрежа X, в което обяви, че приема заявки за участие в изпитания за мозъчни импланти от доброволци от цял ​​свят.

На този етап основният критерий за избор, в допълнение към желанието „да се научите да управлявате компютър с помощта на мисълта”, е наличието на парализа на четирите си крайника.

Първият пациент на Neuralink, Ноланд Арбоу, вече е усвоил работата с лаптоп, като умело контролира курсора буквално с ума си. Той не само играе стратегия, но и възобновява обучението си в университета, прекъснато поради травма на гръбначния стълб, в дистанционен формат. Преди поставяне на импланта, Ноланд едва е можел да гледа видеоклипове в YouTube с помощта на таблет, управляван от стилус, държан в зъбите му.

Вторият пациент на Neuralink на име Алекс губи подвижността на четирите си крайника в резултат на автомобилна катастрофа. След имплантиране на чипа от Neuralink той успя да възобнови работата си като дизайнер и сега не само рисува скици, но и проектира различни части в специализиран софтуер.

Напоследък Алекс се учи да програмира инструменти за автоматизация на платформата Arduino. С помощта на импланта той управлява смартфон, монтиран на специален статив в инвалидната му количка. Алекс също участва в експеримент за управление на роботизирана ръка с мислите си.

Трети пациент на Neuralink на име Брад е загубил подвижността на крайниците си в резултат на амиотрофична латерална склероза. Болестта го лишава почти напълно от подвижност – движел е само очите и ъгълчетата на устата си. Брад е можел да предавал информация с помощта на специален софтуер, който проследява движенията на очите за въвеждане на букви, а това става само в стаи със стабилно и правилно осветление.

Болестта принуждава Брад да прекарва по-голямата част от времето си у дома в полумрак. Имплантирането на Neuralink му позволява да въвежда текст много по-бързо със силата на мисълта и да го прави извън дома си.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

Коментари