TechNews.bg
водещи новининоваторскиновинитехнологиитоп новини

Рекорд за безжична комуникация: 5,7 Tbps на 4,6 км

Експеримент, проведен между два университетски кампуса, показа как инфрачервените лъчи могат да революционизират телекомуникациите (снимка: Vincent van Vliet / TU/e)

Експеримент с инфрачервени лъчи постигна нов рекорд в безжичното предаване на данни: регистрирана е скорост от 5,7 терабита в секунда (Tbps) на разстояние 4,6 километра. 

Изследователи от Технологичния университет в Айндховен, Холандия съобщиха за пробив в оптичните комуникации в свободно пространство (FSO). Те са  постигнали рекордна скорост в трансфера на данни от 5,7 Tbps на разстояние от 4,6 км, използвайки инфрачервени светлинни лъчи.

Експериментът, проведен между два университетски кампуса, показа как инфрачервените лъчи могат да революционизират телекомуникациите. Технологията позволява създаване на ултра бързи безжични мрежи без полагане на кабели, което е особено полезно за свързване на 5G и 6G антени на места, където кабелната инфраструктура не е възможна или е твърде скъпа, отбелязва Tom’s Hardware.

Холандските учени са използвали оптични антени, разработени от Aircision, и система Reid Photonloop, която комбинира множество дължини на вълните в един канал за предаване. Това решение, приложено преди това в оптичните влакна, е мащабирано за безжични комуникации за първи път, осигурявайки висока скорост и защита от смущения.

Инфрачервените лъчи създават силно фокусирани канали, които позволяват голямо количество данни да бъдат предавани едновременно без смущения в сигнала. Според Винсент ван Влиет, един от авторите на изследването, технологията съчетава гъвкавостта на безжичните системи с производителността на оптичните влакна.

Въпреки впечатляващите резултати, технологията има ограничения: изисква пряка видимост между устройствата, а метеорологични условия като дъжд или мъгла могат да намалят качеството на сигнала.

Освен това в момента обхватът на технологията е ограничен до няколко километра, което прави метода по-малко подходящ за предаване на данни на големи разстояния.

Въпреки това, за градска среда, където е необходимо бързо свързване на 5G/6G антени или създаване на временни мрежи, технологията обещава да бъде икономично и ефективно решение.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

Коментари