TechNews.bg
актуалное-обществоновини

Чистят програмните езици от политически некоректни думи

Стремежът към политкоректност се пренесе и в полето на езиците за програмиране. Някои термини в един от най-популярните езици, Python, за които се смята, че са неприемливи спрямо разбиранията на част от съвременното общество, ще бъдат замени с политкоректни техни аналози.

За какво всъщност става въпрос? В езика Phyton, а и не само в него, се използват думи като „master” и „slave”, които буквално означават „господар” и „роб”. Част от разработчиците на Python смятат, че тези думи в кода напомнят за робството (като социално и историческо явление) и неравенството на хора (ако говорим за права и свободи).

Във връзка с това е започнала много сериозна дискусия за премахване на „политнекоректните” термини сред общността на разработчиците. Сред продължителни спорове е решено неправилните думи да бъдат заменени с политкоректни техни аналози, като за това е настоял лично създателят на езика Python – холандецът Гуидо ван Росум, съобщи The Resgister.

Въпросът за замяната на термините е повдигнат от служител на Red Hat и един от ключовите разработчици на Python – Виктор Стинър. По време на обсъждането на проблема мненията на разработчиците са били разделени. Част от общността се е противопоставила на политизираното тълкуване на установените термини за програмиране и съответно срещу замяната им.

Според разработчика Реймънд Хетингър, съчетанието на думите „роб” и „господар” дори не може да се счита за обидно в политическия смисъл на думата. Според мнозина, подмяната на термините може да е объркваща за разработчиците и да се отрази неблагоприятно на обратната съвместимост.

От своя страна, програмистите, които подкрепят идеята за промяна, са предложили вместо master да се използва parent (родител), main (основен, главен) или server (сървър), а вместо slave – child (дете) и worker (работник). Окончателното решение е взето от Гуидо ван Росум, въпреки обявеното му наскоро намерение да се оттегли от позицията на пожизнен диктатор в проекта Python.

От петте предложени варианта, четири са одобрени, тъй като петият е свързан с терминологията на UNIX ptys, от която зависят проекти на трети страни. Промените ще влязат в сила в Python 3.8.

В момента Python е един от най-широко използваните езици за програмиране в света, идеален за начинаещи, като в същото време намира приложение в мащабни проекти, вкл. YouTube, Instagram и Dropbox. Така например, CodingDojo поставя Python на второ място в списъка с най-търсените умения от работодателите при назначаване на програмисти, а Stack Overflow го класира на седмо място сред най-популярните езици за програмиране, изпреварвайки C #, Ruby и PHP.

Случаят с Python не е единственият пример за промяна на терминологията в кода на отворените проекти в името на политическата коректност през последните години. През 2014 г. проектът Drupal също замени master и slave с primary и replica след разгорещени спорове. През същата година проектът Django започна да използва думите leader и follower вместо master и slave. Лингвистично прочистване направи и проектът CouchDB.

През 2015 г. в ресурса на GitHub се появи искане да се преустанови използването на термина whitelist (бял списък). Миналата година подобни обсъждания започнаха в общността на разработчиците на проекта Redis.

Още в далечната 2003 г. властите в окръг Лос Анджелис издадоха директива по този въпрос за производителите на електроника, които извършват бизнес в района на мегаполиса. Властите поискаха от компаниите да премахнат от употреба или да заменят термини за оборудване или компоненти, ако те съдържат обида или дискриминация – например master и slave. Но след обществени протести, властите ограничиха инициативата, заявявайки, че това е просто предложение.

През 2004 г. изследователската компания Global Language Monitor, която разглежда проблемите с използването на езика, обяви че думите master и slave в ИТ са „най-политнекоректните” за годината. Тези термини се използват в технологичния отрасъл от 1986 г. и все още са широко разпространени.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

12 коментара

лу съфър 17/09/2018 at 09:07

явно тия нямат си истински проблеми, и си играят с тълпата с думички. жалкото че вече и оброзованите, въпреки че имат по добри доходи, са роби на някои идиоти

Отговор
Anonymous 16/09/2018 at 06:02

Отдавна говоря и пиша, че феминизма не само няма място в съвременния цивилизован свят, но дори е силно вреден и има сериозни криминални ефекти от неговото действие! ФЕМИНИЗМА ТРЯБВА ДА СЕ ОБЯВИ ЗА ПРЕСТЪПЛЕНИЕ И ДА СЕ НАКАЗВА СЪС ЗАТВОР ИЛИ СМЪРТ ЗА ПО – ТЕЖКИТЕ СЛУЧАИ И ЗА ИЗПОЛЗВАНЕТО МУ В ОБРАЗОВАНИЕТО ИЛИ ДЪРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ!

Отговор
Anonymous 16/09/2018 at 05:59

……. Нямам думи да изразя отвращението си… Направо спирам да използвам Питон… Гнусотия някаква…

Отговор
Хаха 14/09/2018 at 21:49

Утре някоя феминистка може да поиска и езика python да си смени името, щото видиш ли змия, питон и др. често се използват като синоним на пенис… 😀
С тая политическа коректност само лоши неща ни чакат…

Отговор
програмист 14/09/2018 at 20:20

Един политолог ми писал на ЛС.
– До там ли я докарахме, инженери да се занимават с политика и държавно управление?
– Що бе, на вас политолозите кой ви пречи да се занимавате с кибернетика, автоматика, машинни елементи и проектиране на мостове? Мен ако питаш, аз искам да ви гледам как бутате строителни колички.

Отговор
Happy 14/09/2018 at 16:20

Тогава, предлагам да се заменят “master” с “майстор” и “slave” с “калфа”. Точно, като превода в най-голямата търсачка – дедо Гуугле.

Отговор
ха 14/09/2018 at 15:03

Прави са хората. Трябва и думата webmaster да се замени с webparent.

Отговор
Верно ли 14/09/2018 at 14:52

Сбъркан свят. Познайте, кои са в основата на тези глупости – джендърите или както там им викат, феминистките и едни други субекти, ама айде няма да го казвам, че ще ме обвинят в расизъм. В едно техническо направление, каквото е коденето ще се дискутират политнекоректни термини. Направо не е истина. Били обидни и дискриминиращи, ами то и думата “worker” (каквото предложение има да се смени думата “slave”) – сигурно звучи обидно за някой!

Не знам дали останаха разумни и нормални хора изобщо.

Отговор
Аман 14/09/2018 at 13:34

хахахахаах седи и глей сеир ве врат!

Отговор
Хмм 14/09/2018 at 12:59

Който не му харесва политически коректните алтернативи може да ползва думи като паша и гяур.

Отговор
:) 14/09/2018 at 11:20

Чета и не вярвам на очите си. Когато некадърници с власт се чудят какво да правят, ще четем подобни статии.

Отговор
Anonymous 14/09/2018 at 10:46

Всъщност самата “политкоректност” е извращение, което трябва да се премахне от обществения живот. В нейно име бяха натворени толкова глупости, че вредата надвишава ползите хилядократно. Същия проблем създава и “толерантността” – търпим безропотно всякакви свинщини и гадости, за да не би случайно да ни лепнат етикета “нетолерантен”… което може би е и целта на кампанията…

Отговор

Коментари