TechNews.bg
водещи новининовинисофтуер

Истината за най-популярните програмни езици

Има различни класации за най-популярните езици за програмиране, които предизвикват оживени дискусии и спорове. Рейтингът на престижния институт IEEE обаче претендира за правото на последна инстанция по въпроса, предвид комплексната методология за оценка.

Обновената класация е публикувана в изданието на организацията IEEE Spectrum. Едва ли е изненада за специалистите, че начело в списъка на най-популярните езици е С, следван на къса дистанция от Java, Python и C++.

По-интересното е, че на 5-то и 6-то място са езиците R и C#, които изпреварват PHP, JavaScript и Ruby. В топ 10 намира място и езикът Go. Втората десетка пък започва с езика на платформата Arduino. Езици като Perl и Shell са класирани съответно на 17-то и 19- то място, а Lua и Rust – на 22-ро и 26-то.

Класацията на най-популярните езици за програмиране, изготвена от IEEE, се базира на 12 метрики
Класацията на най-популярните езици за програмиране, изготвена от IEEE, се базира на 12 метрики

Спрямо миналогодишния рейтинг на IEEE Spectrum, езикът R се придвижва от 6-то на 5-то място, Go се изкачва от 13-то на 10-то, Swift – от 16-то на 11-то, а езикът на Arduino – от 17-то на 12-то място. Спада интересът към Shell (от 11-то на 19-то място) и Perl (от 15-то на 17-то).

За сравнение, челната десетка на рейтинга TIOBE, която разчита на опростен метод за класиране на базата на популярността на езиците в резултатите от търсене, включва Java, C, C++, Python, C#, PHP, JavaScript, Visual Basic .NET, Perl и Assembly.

Рейтингът на IEEE Spectrum съчетава 12 метрики, получени от 10 различни източника. Методиката оценява резултатите от търсене по име на език за програмиране в различни сайтове. Отчитат се също броят на статиите в търсачката на Google (както при TIOBE), популярността в Google Trends (както при рейтинга PYPL), споменаванията в Twitter, броят на новите и активни репозитари в GitHub, обявите за специалисти в сайтове като CareerBuilder и Dice и други показатели.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

9 коментара

Angel 01/08/2016 at 10:54

Тази класация въобще не отговоря на реалността.

Отговор
DaKid 29/07/2016 at 18:37

Доста от днешните “програмисти”, не ги бива за тая работа. Като им кажеш направи това, намират няква библиотека пишат 2 реда код и готово, но като им кажеш, ама искам това да е така, онова да е онака и блокират.
Тук се иска много мислене. Буквално, всеки ден учиш по много нови неща. Не се сещам за друга такава професия.

Отговор
информатик 29/07/2016 at 15:12

Ползвам предимно C и Assembler, по принуда ++C, и от време на време PHP, SQL, HTML, JavaScript.

Отговор
ха 29/07/2016 at 10:34

Saevar на практика програмист показва популярността на езиците според самия него. Това, че липсва Python означава, че той рядко го е чувал този език. Не си противоречи по никакъв начин.

Отговор
ЗънЗън 29/07/2016 at 07:49

Аз навремето в университета бях минал през 10-тина различни езици, някои от които по-екзотични като Lisp, Prolog. Бях останал с убеждението, че мога да прихвана какъвто и да е език, докато не ми се наложи да програмирам на ABAP. И до ден днешен тоя език ми е толкова отвратителен и нелогичен, че колкото и да се напъвам, не мога да го преглътна.

Отговор
Anonymous 29/07/2016 at 20:33

КЕБАП-ът е досаден, защото е микс тип ТНТМ (дано помните това съкращение). Малко sql, малко процедурен език… Няма обща концепция. C# е нещо подобно…

Отговор
Saevar 29/07/2016 at 00:21

до Програмист:
сам си противоречиш, Python не си го вкарал според теб а има огромно community, незнам някой уеб/емаил хостинг или какъвто и облак да е (Линукс базиран) да не се ползва Python, почти всички финансови институции ползват Python, както и във киберсигурността, също е един от предпочитаните езици на хакерите (отличен за брут форс флодинг и т.н.).

Отговор
Програмист 28/07/2016 at 22:30

В днешно време не са важни езиците, ами open-source библиотеките които има към тях и community-то което ги поддържа. Също така и платформата на която работят.
Софтуерните инженери не се ограничават в определен език, ами избират подходящият за съответното задание. Знаеш ли 2-3 езика, можеш за една седмица да станеш специялист по който език ти се наложи (за платформите не е толкова лесно).

Отговор
Програмист 28/07/2016 at 22:27

Популярността на езиците според мен:
1. Javascript
2. Java
3. C#
4. C++
5. PHP
6. SQL
7. C

Отговор

Коментари