TechNews.bg
бизнесводещи новининовини

Китай е готов за ответен удар, предупреди ИТ компаниите

Китай предупреди глобалните ИТ компании, че участието им в търговската война на страната на САЩ може да им струва скъпо (снимка: CCO Public Domain)

Поддръжката на политиката на Доналд Тръмп и бойкотът на китайски компании, в частност Huawei, ще доведе неизбежно до ужасни последствия – това предупреждение са чули мениджъри на водещи в света ИТ компании, привикани на тайни срещи с властите на Китай.

Според публикация в Ню Йорк Таймс, в закритите срещи са участвали избрани компании от САЩ, Великобритания и Южна Корея, вкл. Microsoft, Dell, ARM, Samsung и SK Hynix.

Като част от търговската война на САЩ срещу Китай, миналия месец Microsoft реши да прекрати доставката на актуализации на операционната система Windows 10 за ноутбуците на Huawei. По-късно компанията отказа и лицензите за инсталиране на самата операционна система.

Срещи при затворени врати са проведени и с британската компания ARM, както и с южнокорейските Samsung и SK Hynix. Към момента двете корейски фирми не са заели страна в търговската война.

Всички срещи са проведени в периода 4-5 юни, практически веднага след като правителството на Китай изготви списък с т.нар. „ненадеждни организации”, за който се разчу на 31 май. В списъка могат да попаднат компании, които под давление на американските власти влошат отношенията си с Китай, както и физически лица.

Какво се е случило на тези срещи не е ясно, тъй като участниците са отказали да коментират подробности. Според информация на Ню Йорк Таймс, срещите са не само предупреждение към компаниите за възможни последствия от търговската война, но са и опит на Пекин да предотврати пълното разрушаване на веригите за доставки, които свързват китайската икономика с глобалната.

ИТ компаниите, получили недвусмислени предупреждения, са свързани с компютърния пазар в Китай. И ако за Dell той не основен, то продуктите на Microsoft са много по-широки разпространени в азиатската страна. Така например, фирмената търсачка Bing е една от малкото подобни услуги, които не са блокирани в Китай.

Samsung и SK Hynix пък доставят в Китай големи партиди чипове памет и други компоненти. Предупреждението от властите в страната означава, че този голям канал за продукцията им може да бъде затворен. Huawei, в частност, е един от основните им клиенти.

Обяснимо е предупреждението към ARM – британската компания разработва архитектури за мобилни процесори и продава лицензи за тях на трети страни, вкл. Huawei. През май ARM отмени лиценза си, в резултат на което Huawei загуби правото да разработва и произвежда собствени ARM процесори.

Тайнствените срещи могат да отразяват де факто желанието на Китай да удари глобалния ИТ пазар. Основателят на ARM, Херман Хаузер, предположи, че атаката срещу Huawei може да провокира нещо подобно от китайска страна. Според него, в тази война всички ИТ компании в света ще страдат, не само американските и китайските.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

9 коментара

Az 12/06/2019 at 11:48

Ако Китай (Хуауей) успеят да направят читава ОС и мобилен чип за САЩ и техните компании ще настъпят тежки времена!

Отговор
Димитър Иванов 11/06/2019 at 10:11

Нещо не разбирам. САЩ забраняват на американски и други компании свързани с американски (примерно ARM) да доставят на Huawei. От там ARM спира да доставя за Huawei. После китайците привикват ARM и ги заплашват, че ще спрат достъп до пазара в Китай на ARM. Което вече ARM са спрели тъй или иначе. Това поне се опитват да направят като извод в тази статия.

Разбира се ARM доставят за ZTE, Xiaomi, Oppo и т.н., но едва ли Китай ще каже – спирам да купувам ARM и за другите компании.

В случая става дума за нещо друго, което нито хората в тази статия, нито някой друг знае към момента.

Отговор
Lordoff 10/06/2019 at 21:35

Супер, повече конкуренция, повече бонуси за потребителите! Санкции до дупка!

Отговор
дедо 10/06/2019 at 15:41

Важното е, че българите ще си останем най-умни и красиви без значение какви войни се водят!

Отговор
Фофу 10/06/2019 at 14:27

Както вече друг колега беше казал – Русофолистиците имат нов идол и сега тролят из форумите та пушек се вдига.

Отговор
Anonymous 10/06/2019 at 18:57

Каза най-големият трол, веещ байряка за чужда държава.

Отговор
ББ 10/06/2019 at 14:07

Този път Хамериканците се объркаха. Предизвикаха процеси, които не могат нито да контролират, нито да управляват. Близкото бъдеще ще покаже колко големи ще са щетите за икономиката им, но няма да са малки. Само в рамките на 12- 18 месеца ще им се наложи да започнат да минимизират щетите. До момента BRIC беше само абревиятура – сега ще се превърне в ключов фактор. Айде да им е чЮстито на Хамериканците 🙂

Отговор
:) 10/06/2019 at 13:36

Не е като да не са способни. Но интерес от подобни неща, няма никой.

Отговор
мхм 10/06/2019 at 12:09

Ама само слушам, как китайците ще отвърнат на удара, как ще съсипят американците и някакси това не се случва 😀 Къде са тръгнали да уринират срещу вятъра?

Отговор

Коментари