TechNews.bg
водещи новининовини

Baikal-M – нов руски процесор за РС-та

Процесорът Baikal-M може да се вгражда в настолни компютри, лаптопи, сървъри, тънки клиенти и „всичко-в-едно” РС (снимка: Baikal Electronics / Facebook)

Руската компания Baikal Electronics представи на изложение в Алуща, Крим нов процесор Baikal-M, предназначен за потребителски и бизнес персонални компютри.

Процесорът може да бъде инсталиран в настолни компютри, лаптопи, сървъри, тънки клиенти и „всичко-в-едно” РС. Съдейки по наличната информация, това е чип с архитектура ARMv8-A – с осем изчислителни ядра ARM Cortex A57 на тактова честота 1,5GHz и осем графични ядра Mali-T628.

От компанията изтъкват широкия набор от интегрирани комуникационни интерфейси и високата изчислителна мощност. Налични са 8MB кеш от трето ниво (L3), контролер на памети DDR3/DDR4, интерфейси Gigabit Ethernet, HDMI 2.0, USB 2.0/3.0, SATA 6G, PCIe Gen3 и др.

Baikal-M стъпва на ARM архитектура (снимка: Baikal Electronics)

Все още не е обявено кога новият продукт ще се появи на пазара, колко ще струва и с какъв форм-фактор ще бъдат първите компютри, базирани на Baikal-M. На щанда си по време на изложението „Микроелектроника 2019” компанията демонстрира и набор от решения Baikal-T, създадени съвместно с партньори.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

14 коментара

Мухоморов 07/10/2019 at 22:32

До фофу. Правеца не са го правили с корейски процесор. Правеха го с американския 6502. Пийвай си ракийката и не се занимавай с процесорите. Твоят таван са изправителните диоди. Не ценерите, варикапите и тунелните диоди. Само изправителните Д226 и Д7Ж. Айде чупка

Отговор
Карталов 07/10/2019 at 22:27

Абе русофоби, в света собствени процесори произвеждат само САЩ и Русия. Я кажете как се казва процесорът с тези или по големи възможности на Германия, Япония, Франция, Китай, Канада, Австралия, Индия, Бразилия, ЮАР. Кажете как се казват техните процесори с тези и по добри параметри. По нагоре един , на който познанията по електроника завършват до токоизправителя с 4 диода, и той бълва глупости. ОТГОВОРЕТЕ КОИ СА ПРОЦЕСОРИТЕ НА ГЕРМАНИЯ, ЯПОНИЯ И АНГЛИЯ. А РУСИЯ ГИ ИМА.

Отговор
Фофу 04/10/2019 at 17:17

Anonymous 04/10/2019 07:10 Едно време коги бЕЕме млади … Кривеца го правЕА като копираха едни корейски процесори по метода на изстъргването на слой по слой и четене с микроскоп на транзисторната структура. Докато технологията не се смали толкова, че вече не можеше.

Трудно ще се осъзнаят много неща с елементарният ти пример. Без лоши чувства разбира се. Дори патентите и авторските права имат период на защита и после стават свободни.

Какви традиции имат руснаците в тези технологии ? С какво са допринесли нещо в хардуерните технологии ? Имат ли дори и една фирма която да произвежда хардуер на световно ниво ?

Да, може да не е кражба, има сигурно хиляди научни идеи които свободно се въртят из публичното пространство. Примерно университетите, те са обществени институции (в по-голямата си част) и ако излезе нещо ново става обществена собственост. Та, нашите братушки маат крачоли насам натам по света, повечето бивши или обучени от икономическо разузнаване и четат и препращат към матушката.

Там преработват стигат до някакви крайни решения и препращат на азиатците.

С други думи – чула жабата че коват конете и вдигнала и тя крак – след 35 год сериозен напредък в компютрите и техните приложения и те се сетиха, че ще вършат работа за военни (т.е. основните им) цели.

И единствената грижа им сега е да преминат през граждански изпитания с цел подобряване на военните.

И резистори вече няма как да се произвеждат в селата защото селските цехчета отдавна не покриват изискванията за точност на съвременната електроника и друго, съвременните микрочипове намаляват използването на резистори, кондензатори и бобини многократно.

За пример, това което до преди 25 год искаше 4 диода, кондензатор, ценеров диод с резистор, т.е. изправителна и стабилизираща схема, сега за по-малко от лев мога да го купя в едно с размер 10 на 10 на 2 мм и ще е 600 волта, 10 ампера. Казвам го защото преди около година малко се занимавах в тази насока.

Отговор
ама новина 04/10/2019 at 16:43

Процесорите пълни с умишлени дупки за следене вързане с програмите на NSA се подменят с собственно производство и руски дупки позволяващи следене само от КГБ.Процесора хубаво ами дънните платки Гигабайт и Урал Вагон Завод кога ще спуснат продуктовите линии.

Отговор
:o) 04/10/2019 at 15:47

Лъхна ме на комунизъм 🙂

С тоя темп…към 2999 година може би ще са докарали нещо с мощта на i7 CPU 🙂

Отговор
мхм 04/10/2019 at 13:02

АХАХАХАХХАХАХА пак са крали некадърниците 😀

Отговор
Митко 04/10/2019 at 11:47

Ми следващия път рашките да се опитат да откраднат нещо по-новичко. Че да зарадват фенската си маса в БГ.

Отговор
Az 04/10/2019 at 12:35

Ако руснаците крадат АРМ,тогава Ябълките не крадат ли и те? Или за Ябълките не се брои щот’ са „визионери”, а?

Отговор
Anonymous 04/10/2019 at 07:10

Фофич, а твойта фабрика за процесори как е, върви ли? На времето произвеждахме процесори. По живково време говоря. Крадени или не, произвеждахме. Ако някой си мисли, че в съвременните технологични компании не се краде да се замисли пак. Сега и резистори не правим. А навремето заводите за резистори бяха по селата. А по въпроса за архитектурата – някой да каже Питагоровата теорема чужда ли е, за кого е чужда и за кого е собствена. Ако се замислите върху последния въпрос може да осъзнаете същността на много неща. А вероятно Фофу ще постигне нирвана. Без лоши чувства, фофич 😉 Най – лесно се крадат идеи и съвременните ИТ гиганти са такива именно по тази причина.

Отговор
Анонимен 03/10/2019 at 23:55

Станислав, а как може една архитектура да е чужда? Това е все едно да кажеш, че ако Русия разработи имплентация на RSA кодирането, че то е чуждо? Това са архитектури, които се ползват в цял свят. Със сигурност ARM не е нито руска, нито американска. Тези неща са разработвани от международни екипи и са общо приети. А за GPU-to не знам къде прочете, че е чуждо.
Факт е, че уж под санкции и едно и друго, но успяват да разработват технологии, които вече доближават западните.
А коя европейска държава произвежда процесори?

Отговор
Phil 04/10/2019 at 17:59

ARM са британска компания. И арм архитектурата си е патентована от тях, също както х86 е на Интел.

Отговор
Фофу 03/10/2019 at 20:35

Станислав, не има разваляй апетита за тази вечер на банкета на Позитано. Те тоя Байкал го говорят от 5 години.

Отговор
Станислав 03/10/2019 at 19:08

В случая не съм сигурен кое е руското, чужда е архитактурата и на процесора и на ядрата а вторите са на 5 години, чуждо е и GPU-то.

Отговор
Българин 03/10/2019 at 16:23

Браво! Независимост и при процесорите!

Отговор

Коментари