TechNews.bg
технологии

Задава се гигабитова безжична технология

Няколко от най-големите компании в ИТ индустрията се обединиха в създаване на гигабитова безжична технология за предаване на данни. Intel, Microsoft, Samsung и Panasonic ще разработват съвместно стандарта WiGig, от който се очаква да осигури скорости до 6 гигабита в секунда (Gbps).

Новата технология ще използва 60-гигахерцовия (GHz) честотен диапазон. В нейната основа е залегнала безжичната концепция Wireless HD на Panasonic, която е предназначена за предаване на съдържание с високо качество между устройствата в домашни мрежи, без да се използват кабели.

По-универсален стандарт

За разлика от Wireless HD обаче, WiGig е замислена като по-универсална технология, която ще може да свързва в единна мрежа телефони, компютри, видеокамери, плейъри и домашна електроника. WiGig ще позволи предаване както на IP данни, така и на други пакети, например видео във формат HDMI. В алианса Wireless Gigabit Alliance, са привлечени още Atheros, Broadcom, Dell, LG Electronics, Marvell International, MediaTek, NEC, Nokia и Wilocity. Много от тези компании по-рано бяха ангажирани в групата за разработка на Wireless HD.

Сериозна съпротива от IEEE

Не липсват и противници на WiGig. Най-сериозният от тях е комитетът за стандартизация IEEE, който се занимаваше със стандартите WiFi и WiMax. Наскоро оттам заявиха, че подготвят нова версия на WiFi, в която е предвидено използване на радиочестотите в 60-гигахерцовия диапазон, които не подлежат на лиценцзиране.

Предимства и недостатъци

Според независими експерти, диапазонът 60 GHz има някои преимущества, но и съществени недостатъци.

На първо място, той е микровълнов и се поглъща в значителна степен от молекулите на кислорода във въздуха. Второ, в съседство с този диапазон действат редица други радиотехнологии, каквито са спътниковите, в резултат на което са възможни смущения и загуба на качество.

От друга страна, такъв широк диапазон позволява да се използват стотици подканали и така да се постигне много висока скорост на предаване на данни.

Още едно предимство на микровълните е тяхното праволинейно разпространение. Това означава, че, за да се “видят” две устройства, е достатъчно да се насочат едно към друго, като се избегне процедурата за търсене, която не винаги е ефективна. Освен това не са необходими големи мощности на сигнала.

още от категорията

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

5000 години съхранение на данни без загуба

TechNews.bg

Компания от САЩ обяви пробив в термоядрения синтез

TechNews.bg

Автопилотът на Tesla доказа, че е по-безопасен от човека-шофьор

TechNews.bg

3D печат на чипове намалява разходите с 90%

TechNews.bg

Бош подобрява асистираното и автоматизирано шофиране

TechNews.bg

Коментари