
(снимка: MediaTek)
Тайванският производител на чипове MediaTek съобщи, че е поискал от правителството на САЩ разрешение да продължи доставките за Huawei и след средата на септември, когато влизат в сила нови ограничения за бизнес с китайската компания.
САЩ се опитват да изключат Huawei от глобалните доставки на чипове, отбелязва Ройтерс. Наскоро администрацията на Доналд Тръмп затегна ограниченията и забрани на доставчиците да продават чипове на Huawei, при производството на които се използват американски технологии, ако не притежават специален лиценз.
Според анализаторите, MediaTek може да бъде засегната най-силно от предстоящите да влязат в сила ограничения за доставки на чипове за Huawei. Същевременно, тайванската компания информира, че ще спазва правилата и вече е кандидатствала за лиценз.
Санкциите на САЩ ще попречат на Huawei да поръчва чипове и от най-големия производител по договор – тайванската TSMC. Това принуди китайската компания трескаво да се запасява с чипове, преди ограниченията да влязат в сила в средата на септември, за да може да поддържа производството си на смартфони и телекомуникационно оборудване.
Генералното решение на проблема е Huawei да си осигури технологична независимост от САЩ, но това ще бъде изключително трудно и ще отнеме доста време. Компанията може да се надява на промяна в отношенията с администрацията на САЩ в зависимост от развръзката на президентските избори през ноември.
4 коментара
Америка се държи като злодея в махалата, раздаващ собствено правосъдие с юмруци.
Все едно Китай наистина не краде технологии и все едно не правят дъмпинг с помощта на държавата. Положението е – когато атовете се ритат магарета та теглят
Какво крадат Китай, бе, колега, крадоха преди години, но тогава щатите си мълчаха, защото китайците им произвеждаха всичко, от а до я, срещу един долар на ден надница. Сега Китай са напред с десет години и подлите американци, гледат да ги спънат, за да не им измъкнат кокала от устата… Но е късно
Обвиняват ги че обработват и анализират информацията минаваща през телекомуникационните им устройства. Хуавей не отричат. Проблемът е че държавата е съсобственик в компанията и в даден момент може по политически причини да въздейства върху комуникациите на друга държава.