TechNews.bg
водещи новининовинитехнологии

Руснаци правят 10 000 автономни комбайна

Комбайните EkoNiva ще се сдобият със система за автономно задвижване
(снимка: EkoNiva)

Руските компании EkoNiva и Cognitive Pilot ще оборудват 10 000 комбайна с автономни системи за задвижване в рамките на следващите три години, съобщават специализирани издания.

EkoNiva е земеделски холдинг, а Cognitive Pilot е софтуерна корпорация. Тези две руски компании са решени да направят проект за автономни селскостопански комбайни, който има претенцията да е най-големият в света, твърди публикация на Future Farming. Заедно двете фирми ще оборудват до 10% от зърнокомбайните в страната с автономни системи за задвижване през следващите три години.

В рамките на споразумението EkoNiva ще предлага системата Cognitive Agro Pilot за автономно задвижване на комбайни. Тя включва автономно задвижване на база система с изкуствен интелект, наречена C-Pilot.

Комбайните ще работят в общо 35 региона в 10 климатични зони. Покривайки такъв огромен район, двете фирми ще добият задълбочено познание за по-нататъшен тренинг на изкуствения интелект и невронните мрежи, на които ще се базират бъдещите им разработки.

„Оборудването на машините на нашите клиенти със системи Cognitive Agro Pilot ще направи прибирането на реколтата по-ефективно и ще намали производствените разходи за зърно за тях с 3 до 5%. Тъй като сме представени в големи части на страната и управляваме обширна мрежа от модерни сервизни центрове, ще можем бързо да разширим използването на технологии за изкуствен интелект в Русия”, каза Бьорне Дрекслер, главен изпълнителен директор на EkoNivaTehnika-Holding.

Системата е предназначена за работа с всички марки зърнокомбайни. Тя може да бъде инсталирана както на чисто нови машини, така и на съществуващия автопарк от вече действащи на полето комбайни.

Все още е задължително да има оператор в кабината по време на прибиране на реколтата. Системата обаче позволява операторът да се съсредоточи повече върху качеството на процеса на прибиране на реколтата и по-добре да контролира ъгъла на хедера и други настройки.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

6 коментара

Anonymous 18/09/2020 at 20:18

Руснаците правят автономни комбайни от 2012. Една такава дори държи световния рекорд за добив на зърнени култури за денонощие.

Отговор
Anonymous 18/09/2020 at 07:28

Тръмп хвърля още 13 млрд. долара за спасяване на земеделието

Отговор
изчислете 17/09/2020 at 11:17

Отдавна е възможно, индийци да работят дистанционно по светът, не само с английски по телефон. А да управляват машини и комбайни в САЩ и навсякъде, Дори самолети, автобуси, за 200 долара, вместо да дават на американци хиляди долари.

Отговор
република 17/09/2020 at 11:10

Мислех, че автономното е захранването. Със сухата маса листа и стебла, плявата. А може и да работи през нощта сама, да опакова зърното в чували, и през денят камионите да го прибират. Но и камионите може да са дистанционно радиоуправляеми.

Отговор
ха 16/09/2020 at 19:13

Още преди много години руска фирма беше разработила система управление на комбайни, която се управлява по GPS сигнал и така обира плътно и точно полето. Това е още една крачка напред, защото изкуствения интелект ще следи и за евентуални пречки по трасето (като някое появило се безстопанствено магаре).

Отговор
usa ai 16/09/2020 at 18:13

американската армия вече е въвела системата Firestorm в учението: това е един вид „мозък“, който свързва сензорите на бойното поле със стрелеца чрез съответния възел за управление и контрол.

Тества се и системата Titan, която ще обработва информацията за целите с помощта на изкуствен интелект. Текат експерименти за изследване на възможностите на космическите сонди и интегриране на получените данни с помощта на нова мрежова архитектура. Според Мъри целта за 2022 г. е да се привлекат партньорите от НАТО към проекта “Конвергенция” : Великобритания вече се е съгласила и Австралия вероятно ще се съгласи.

Отговор

Коментари