TechNews.bg
анализиводещи новининовини

Малки оператори държат 20% от пазара на платена телевизия

Българите стават все по-изискващи и отказват да плащат за пакети програми, които не използват
(снимка: CC0 Public Domain)

87% от общо 2,42 млн. абонати на платена телевизия в България имат сключен договор с доставчик, сочи национално проучване на Alpha Research, изготвено по поръчка на Браншовата асоциация на българските телекомуникационни оператори (БАБТО). Между 120 000 – 314 000 домакинства ползват платена телевизия от нелегален доставчик.

Пазарът се развива изключително динамично и поставя в силна конкурентна среда всички легитимни участници в него – както поради конкуренцията между тях, така и заради нелоялните практики на оператори в сивия сектор, коментират от БАПТО. Поради увеличението на интернет платформите за достъп до съдържание, потребителите стават все по-изискващи и отказват да плащат за пакети програми, които реално не използват.

„Анализът на проучването показва колко трудно е да бъде направена реална оценка на пазара с толкова много на брой малки играчи. Това би могло да се случи единствено при пълно статистическо преброяване на населението. Именно затова данните от което и да било проучване не могат и не трябва да се вземат като база при договарянето на цена за абонат от продаващите съдържание”, заяви Ангел Василев председател на БАБТО.

Според него, при силни големи играчи и ненаказано пиратското разпространение на съдържание, най-голямото предизвикателство за оцеляване стои пред легалния малък и среден бизнес.

С развитието на технологиите все по-отчетливо място на пазара намира нов вид пиратство, предлагащо „безплатната телевизия“, чрез IPTV боксове в интернет, допълни Василев. Проучването показва, че от това се възползват минимум 120 000 домакинства.

„Проблемът ще продължи да се задълбочава и ще влияе на целия бранш, защото тези оператори не плащат авторски права, данъци, социални осигуровки, заплати. Алармираме за него, защото трябва да бъдат предприети адекватни действия от страна както на доставчиците, така и от институциите, предвид променената технологична среда и развитие на пазара“, призова Василев.

Alpha Research отчита три специфики на пазара за платена телевизия и интернет, които трябва да бъдат наблюдавани и взети предвид при анализа на данните.

1. Силна фрагментираност на пазара. Извън трите големи оператора (Виваком, А1 и Булсатком), които формират около 66% пазарен дял, и десетина средни по-големина оператори, които заемат малко над 13%, съществуват още над 200 оператори, които си разпределят 20% от пазара, като нито един от тях не надхвърля 1% от абонатите. При над 5000 населени места в България и тази фрагментация на доставчиците, се затруднява проследяването на пазара.

2. Флуктуиращ сив „пиратски“ сектор, който приема различни форми и променя практиките си успоредно с технологичното и икономическото развитие на пазара. Щетите, които носи за пазара, имат най-голяма икономическа тежест за по-малките легални доставчици, върху които големите телевизии прехвърлят своите очаквания за заплащане на права.

3. Ускорено проникване на нови технологии за стрийминг на съдържание, които изместват традиционните доставчици. На практика всички големи медийни компании развиват активно собствени платформи за директен стрийминг, чрез интернет на своите канали и съдържание до крайни потребители, на абонаментен принцип. Според проучването, услугите им се ползват от 8,75% или близо 170 000 домакинства, които гледат платена телевизия през интернет устройства, а от стрийминг услугите се възползват над 300 000 домакинства като на най-голям интерес се радват HBO GO (6,10%), Diema Extra play (3,7%), Netflix (3%) и Voyo (2,2%).

Данните за интернет свързаност показват, че 60% от българските домакинства получават сигнала по кабел, 9,4% ползват мобилен интернет през флашка или сим картата на телефона си, а други 6,2% ползват само интернет на телефона от мобилния оператор.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

3 коментара

:o) 31/03/2021 at 12:33

шибани мобилни оператори с нула съпорт към клиент – интересува ги единствено да ЛАПАТ таксичката а какво ти предлагат не ги интересува
сега са лапнали 66% от пазара искат 100…да се задаявят дано!
Аз не искам скапан мобилен оператор да ми продава телевизия!

Отговор
ха 31/03/2021 at 07:12

Гледането на телевизия е загуба на време. Иначе и в интернет си има youtube…

Отговор
Saevar 30/03/2021 at 13:30

и аз си щракам на нелегална IPTV телевизия (iptv.m3u лист), на този етап както стоят нещата немисля че нещо скоро ще се промени, приемрно: ако плащаш легална тв 150 + евро на месец на запад за да гледаш всичките спортни събития по света ти пускат невероятно много реклама която супер много ме нервира, като си плащам искам да няма реклама, та за това 10 евро на месец и неми пука колко реклама има..

Отговор

Коментари