TechNews.bg
водещи новиние-обществоновини

Институт GATE започна голям проект в София

„Нашата мисия като изследователи е да превърнем института в мост между науката, правителството и индустрията”, заяви проф. Силвия Илиева, директор на институт GATE
(снимка: Институт GATE)

Институт GATE започна строежа на нова високотехнологична сграда в София с площ от над 600 кв.м., разположена между историческите сгради на факултетите по математика и информатика (ФМИ), физика (ФзФ) и химия и фармация (ФХФ) на СУ „Св. Климент Охридски”.

Сградата е проектирана с мисъл за осигуряване на енергийна ефективност посредством пасивни и активни мерки. Пасивните са високоефективни ограждащи елементи – стъкло и изолация. Активните са енергийно-ефективна система за отопление и охлаждане.

В сградата ще бъдат разположени иновационни лаборатории, зали за презентации и отворени пространства за срещи и дискусии. Тя ще се помещава на над 600 кв. м. площ, ще бъде на четири етажа и обезпечена с технологични решения, които позволяват мобилност и многофункционалност по време на експлоатационния режим.

„Нашата мисия като изследователи е да превърнем института в мост между науката, правителството и индустрията, да допринесем за повишаване на качеството на живота на хората чрез изследванията и мултидисциплинарните проекти, по които работим”, заяви проф. Силвия Илиева, директор на институт GATE.

„Сградата е първа стъпка в изграждането на националната изследователска инфраструктура в областта на големите данни и изкуствения интелект. Целта ни е  да създаваме нова изследователска култура, за да дадем възможност на младите изследователи да се развиват и да постигат научните си амбиции в страната и да мотивираме връщането на повече български изследователи от чужбина”, допълни тя.

Освен за изследователите на институт GATE, новата сграда ще бъде отворена за студенти и партньори за демонстрации, експериментиране и тестване на нови технологии и решения, както и за семинари и събития.

Институт GATE (Големи данни в полза на интелигентно общество), е инициатива на СУ „Св. Климент Охридски” и Chalmers University of Technology, Швеция. От основаването си досега институтът успя да привлече финансиране от национални и международни проекти, което надхвърля планираното над два пъти, а изследователите са с 15% над заложените.

Институтът вече започна два значими пилотни проекта с важно обществено значение – в приложните области „Градове на бъдещето” („Цифров двойник на града“) и „Дигитално здравеопазване” („Цифрово моделиране на пациенти с когнитивни нарушения”).

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

4 коментара

Фофу 23/05/2021 at 23:26

Е сега, шаблонен, Дай да видим тоя адрес де. Хайде стига си ни държал в напрежение.

Отговор
ха 22/05/2021 at 16:31

Фофу толкова си шаблонен, че вече и троленето ти не се получава. Обучи се малко повече от някой западен трол, че да има смисъл да се води “дискусия”.

Отговор
Фофу 22/05/2021 at 16:12

Хайде пак една баба чебурушка запя носталгините. Едно време, оная ми ти наука. Източният блок какви световни марки правеше покрай тази наука … Западни специалисти идваха под разни прикрития да ни крадат идеите. И никак не е вярно, че повечето неща имаме вследствие на иконимическото ни разузнаване. И учебниците разни съветски учени ги преписваха из западните университети, и после нашите пък напите преписвха руските
Та, кат ги разбираш тез работи, за кой адрес говориш, да ни светнеш все пак.?? Да видим каква наука е имало с гугъл стрийт. О, извинете със световно известните Датекс, какви ти жалки гугъл.

Отговор
ха 21/05/2021 at 20:00

На това място на времето се намираше почти завършения скелет на факултета по информатика към СУ (този който още си е ФМИ се планираше да остане само за математика). Говорим за една доста голяма сграда, която беше с изцяло метална конструкция. Въпросната сграда беше поне 2-3 пъти по-голяма от показания тук нов институт.

Искам така само да отбележа, че тази очевидно добра инициатива показва как в днешните условия за наука не се отделят някакви колосални средства, както на времето. Виж, ако беше МОЛ, то много по-голяма сграда щеше да получи…

Отговор

Коментари