TechNews.bg
актуалное-обществоновини

САЩ удрят Big Tech с пет нови закона?

Нови закони ще забранят на ИТ гигантите да фаворизират своите продукти и услуги
(снимка: CC0 Public Domain)

Американските законодатели внесоха пет законопроекта, целящи ограничаване на властта и силата на големите технологични компании. Законите са изготвени след 16-месечно разследване на действията на Amazon, Apple, Google и Facebook.

Новите норми са насочени към проблемите, свързани с притежание и обработка на данни, сливания и придобивания, антиконкурентно поведение на компаниите. Всичко това в крайна сметка може да доведе дотам да се окажат принудени дори да продадат част от активите си.

Проучването е установило, че четирите технологични гиганта са злоупотребили с пазарната си сила. Те са начислявали прекомерни такси, налагайки строги договорни условия и извличайки ключови данни от лица и фирми, които използват техните услуги.

Законопроектите ще бъдат отнесени в Съдебната комисия, преди да бъдат изпратени за гласуване. За да станат действащи закони, нормите първо трябва да преминат през Камарата на представителите, Сената и накрая да бъдат подписани от президента Джо Байдън.

Законите

Дейвид Сицилин, съавтор на законопроектите и председател на Антитръстовия комитет в Демократическата партия, публикува в Twitter разбивка на законопроектите. Според него наборът от нови текстове „ще засили законите [в САЩ], за да държи технологичните монополи отговорни и да се изгради #СилнаОнлайнИкономика“.

Впечатляващ акцент от появата на петте текста е, че те бяха подкрепени и от демократи, и републиканци. Проектите са:

Американски закон за избора и иновациите онлайн – този законопроект не позволява на компаниите да манипулират пазарите, за да популяризират собствените си продукти;

Закон за конкуренцията и възможностите за платформите от 2021 г. – този законопроект възпрепятства компаниите да купуват и убиват конкурентите си;

Закон за край на монополите на платформите – този законопроект забранява на големите технологични компании, които са монополисти на дадени пазари, да продават продукти на пазари, които те контролират;

Закон за увеличаване на съвместимостта и конкуренцията чрез активиране на смяната на услуги (ACCESS) от 2021 г. – този законопроект улеснява напускането на дадена платформа за социални медии и пренасянето на личните данни при конкурентна платформа;

Закон за модернизация на таксите за регистрация на сливане от 2021 г. – този законопроект позволява на Министерството на правосъдието и Федералната търговска комисия да имат ресурсите, необходими им за „предпазване от монополна власт, без разходи за данъкоплатците“.

Мерките биха затруднили мега-компаниите да изкупуват по-малки конкуренти чрез сливания. Също така една от целите е да се улесни разделянето на фирми, които използват своето господстващо положение в основната си дейност, за да придобият конкурентно предимство в друга област.

Предложенията забраняват на големите технологични компании да фаворизират собствените си продукти и услуги пред тези на конкурентите в своите технологични платформи.
Законопроектите изискват от Конгреса да засили правоприлагащите правомощия на антитръстовите регулатори – такива като Федералната търговска комисия.

Аргументи

„Неконтролираният растеж и господство на Big Tech доведоха до невероятни злоупотреби с власт, които нанесоха вреди на потребителите, работниците, малкия бизнес и иновациите“, каза Робърт Вайсман, президент на застъпническата група Public Citizen. „Тази неконтролирана сила свършва сега“.

„От Amazon и Facebook до Google и Apple става ясно, че тези нерегламентирани технологични гиганти са станали твърде големи, за да им пука“, каза Прамила Джаяпал, демократичен представител и спонсор на законопроектите.

„Те [големите технологични компании] са в уникална позиция да избират победители и губещи, да унищожават малкия бизнес, да повишават цените на потребителите и да оставят хората без работа“, заяви председателят на подкомисията на съдебната власт Дейвид Сицилин, представяйки мерките.

16-месечното разследване от Антимонополния подкомитет доведе до публикуване на доклад от 449 страници, в който големите технологични фирми са обвинени в начисляване на високи такси, принуждаване на по-малките клиенти да сключват договори с неблагоприятни условия и използване на „придобивания-убийци“, за да бъдат елиминирани конкурентите.

Критики

Не липсват и негативни мнения за новите законопроекти. „Законопроектите, които са насочени към конкретни компании, вместо да се фокусират върху бизнес-практиките, са просто лоша политика… и биха могли да се определят като противоконституционни“, заяви Нийл Брадли от Американската търговска камара в изявление.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

6 коментара

Фофу 15/06/2021 at 21:13

Браво другари, въртете латерните и громете тия изедници. Утре на Позитано ще има награди за най-изявилите се.

Отговор
Anonymous 14/06/2021 at 19:31

Big Tech

невероятни злоупотреби с власт, нанесоха вреди на
потребителите,
на работниците,
на малкия бизнес ,
на иновациите“

доклад от 449 стр., в който големите технологични фирми са обвинени в

начисляване на високи такси,

принуждаване на по-малките клиенти да сключват договори с неблагоприятни условия ,

използване на „придобивания-убийци“, за елиминиране на конкурентите.

Големите tech фирми са организирани престъпни групи .

Купуване на Aкции oт ОПГтa ?

Отговор
Anonymous 14/06/2021 at 12:06

големите технологични фирми са обвинени в начисляване на високи такси, принуждаване на по-малките клиенти да сключват договори с неблагоприятни условия

Ако са обвинени принуждаване(рекет) трябва закона рико , но 0.

Отговор
Anonymous 14/06/2021 at 12:39

Аргументи

„Неконтролираният растеж и господство на Big Tech доведоха до невероятни злоупотреби с власт, които нанесоха вреди на потребителите, работниците, малкия бизнес и иновациите“

законопроект позволява на Мин на правосъдието и Федералната търговска комисия да имат ресурсите, необходими им за „предпазване от монополна власт,

Закона RICO е един от най-ефективните инструменти срещу организираната престъпност.

Принуждаване,
злупотреби с власт ,
мнопол,
вреди на иноваците,
Големите tech фирми са организирани престъпни групи .

Отговор
Anonymous 14/06/2021 at 09:08

Мухала ги издразнила, комар ги охапал. Най-много всичките тези нови закони и правила да създадат повече работа на счетоводители и юристи, но нищо няма да променят. Всичките тези големи технологични компании са част от силата, която държавата притежава. Те я пратят това, което е, няма сами да се прост*ре*)лят в крака, я ?

Отговор
Асан 13/06/2021 at 13:10

Законя е за робовете
Ичката Ботев

Отговор

Коментари