TechNews.bg
технологии

Термоядрени технологии ще подържат закона на Мур

Технологии от термоядрената енергетика ще залегнат в основата на бъдещите електронни чипове, обещават учени от университета Пардю. Производственият процес ще използва нанолитография със свръхтънки плазмени лъчи.

Днешните технологии за чипове разчитат на ултравиолетова светлина в процеса на фотолитография – рисунката от маската се пренася на светлочувствителен материал, който след това се подлага на химическо въздействие.

Очаква се новата технология да осигури по-нататъшно действие на закона Мур, според който броят на транзисторите в интегралните схеми се удвоява на всеки 18 месеца. При прилагане на традиционната фотолитография, не е възможно размерите на транзисторите да намаляват с темповете, дефинирани в закона на Мур.

Затова учените търсят начин за създаване на лъчи с по-малка дължина на вълната, споделя професор Ахмед Хасанейн, който ръководи училището за ядрени технологии в Университета Пардю. Разработваната технология за литография на основата на плазма генерира екстремен ултравиолетов лъч с дължина на вълната 13,5 нанометра – десет пъти по-малка от използваната в момента.

Учeните от Пардю съвместно със специалисти от министерство на енергетиката на САЩ се опитват да повишат ефективността на двата начина за получаване на плазма: лазерен и чрез електрически ток. Проблемът е в ниския коефициент на полезно действие (КПД). И в двата случая само 2% от изразходваната енергия отива за самата плазма.

Толкова малък КПД изисква 100-киловатов източник на захранване, което е тежък инженерен проблем. Целта на учените е да оптимизират преобразуването на енергия и да намалят разхода, за да дадат тласък на следващото поколение литография.

Изследователите използват система за компютърно моделиране, наречена HEIGHTS (high-energy interaction with general heterogeneous target systems). Нейният софтуер комбинира изчисления от най-различни области, вкл. физика на плазмата, пренос на лъчи, атомна физика, магнитохидродинамика и др.

HEIGHTS моделира пълния процес на получаване на плазма. Лазерът се изстрелва в мишена, която се изпарява, йонизира и преминава във високоенергетично състояние. Симулацията ще даде представа за това какво се случва при компресиране на облак от йонизиран газ в много малък обем, за да се генерират фотони.

Учените се опитват да намерят нов начин за получаване на фотони, при по-голяма ефективност. За целта системата HEIGHTS се подобрява във всички направления. Една симулация (до пълното й завършване) може да отнеме няколко месеца.

още от категорията

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

5000 години съхранение на данни без загуба

TechNews.bg

Компания от САЩ обяви пробив в термоядрения синтез

TechNews.bg

Автопилотът на Tesla доказа, че е по-безопасен от човека-шофьор

TechNews.bg

3D печат на чипове намалява разходите с 90%

TechNews.bg

Бош подобрява асистираното и автоматизирано шофиране

TechNews.bg

Коментари