TechNews.bg
водещи новининоваторскиновинироботи

Учат изкуствения интелект да се смее и реагира на хумор

Емпатията е една от важните функции, която учените се стремят да вложат в роботите
(снимка: CC0 Public Domain)

Японски разработчици от университета в Киото създадоха смеещ се робот с името Ерика. Очаква се този изследователски проект да подобри естествените разговори между хората и системите, базирани на изкуствен интелект.

„Ние вярваме, че една от важните функции на разговорния AI е емпатията. Затова решихме, че един от начините, по които роботът може да съчувства на хората, е да споделя техния смях”, казва д-р Коджи Иноуе от университета в Киото, водещ автор на изследването, цитиран от Гардиън.

Изследователите се опитват да научат своята AI система да се смее, като за целта я тренират на различни видове смеене – от неловко до искрено. Според учените, това ще позволи създаване на роботи със собствен характер, въпреки че реализацията може да отнеме десетилетия.



В същото време експерти от Оксфордския университет отбелязват, че робот или софтуерен алгоритъм не разбира значението на смеха и хумора, тъй като не е разумно същество от човешка гледна точка.

Роботите обаче могат да имитират такова поведение и човек да повярва, че машината с изкуствен интелект разбира неговите емоции и настроения, смятат изследователите.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

2 коментара

Надежда Василева/автор/ 19/09/2022 at 13:04

Първо трябва да го научат да лъже.
Емпатията е възприемане на проблемите на другия позитивно / в смисъл съчуствено/, а как да се случи това при робота?
Според мен не е възможно, но нека опитат.
Както и с хумора – представям си напрао как весели изследователите с опитите си за шеги.Значи има успехи, нищо че има въпрос какво точно е нещото весело?Всичко е човешко, даже и злорадството.
Ами при хората една част от лицевото разпознаване е диагностицирало как при неблагоприятни новини на някои зениците светват радостно – демек не се е случило на нас, но ще кажем, че сме нажалени…
Изобщо хумотът и другите присъщи черти на човшката личност не са за опити, те само развеселяват околните,даже и да са роботи.

Отговор
еХперт 18/09/2022 at 17:31

Те го учат от 60 години, ама резултатите са очевидни.

Отговор

Коментари