TechNews.bg
водещи новиние-обществоновини

Български училища прилагат STEM програма на Intel

STEM образованието подготвя новото поколение за професиите на бъдещето
(снимка: Център за творческо обучение)

Три български училища – ПМГ „Емануил Иванов”, гр. Кюстендил, ОУ „Никола Обретенов”, гр. Русе и СУ „Иван Вазов”, гр. Вършец – първи започнаха да прилагат готовите STEM уроци по програмата „Умения за иновации”, разработени от Intel и адаптирани за образователната среда у нас от Център за творческо обучение (ЦТО).

И трите учебни заведения имат висок процент ученици с риск от отпадане и социално изключване – деца от етнически малцинства, в неравностойно положение и др. Освен че получават техника и готови уроци, учителите и учениците имат възможност да се обучават и развиват чрез проектно-базирано обучение в сферата на новите технологии, изкуствения интелект, алгоритмичното мислене и други.

„Новите методи на преподаване много се харесват от всички ученици, вкл. и от най-незаинтересованите от учебния процес. Виждайки, че ние имаме свобода да наредим класната стая по по-различен начин, давайки им устройства и свобода да коментират по различен начин новите уроци, ги мотивира към редовно посещение на часовете”, сподели Петя Цветкова, зам.-директорът на СУ „Иван Вазов”, гр. Вършец.

В основната част на уроците стоят и социално-емоционалните умения и работата в екип, което води до качествено осъществяване на връзката учител – ученик, допълни зам.-директорът.

В училището във Вършец се обучава пилотно една паралелка с ученици в 5 клас и 9 учители. Ръководството планира да продължи програмата в 6 клас и да започне да се обучава с готовите уроци в още 2 паралелки в 5 клас.

Програмата „Умения за иновации” се е отразила положително на учениците от малцинствените групи, които са се включили пълноценно и с помощта на електронните ресурси на Intel се е повишил интересът им към учебния процес, разказа Елена Стоилова, директор в Природоматематическата гимназия „Проф. Емануил Иванов”, гр. Кюстендил.

42 ученици и 5 учители от Основно училище „Никола Обретенов”, гр. Русе, също са взели участие в програмата. Зам.-директорът Димитър Тодоров сподели, че с работата с хромбуци и инструменти на Google децата са придобили нови умения и нов подход при изучаване на програмата. Вниманието им в клас се задържа лесно и няма отпаднали ученици.

Училищата, работещи по програмата „Умения за иновации”, се обединяват около идеята STEM образованието да бъде приобщаващо и достъпно за всички, както и да бъде насърчавана дигиталната готовност и подготовка на новото поколение за професиите на бъдещето.

„За преодоляване на предизвикателствата в този процес, на училищата са раздадени 112 устройства от по-висок клас, проведени са обучения на учителите за разширяване на дигиталните им умения и са предоставени готови STEM уроци за ученици от всички образователни нива”, споделиха от Център за творческо обучение. Тази година училищата, работещи по програмата „Умения за иновации”, вече са 15.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

Коментари