TechNews.bg
облакът

Облачният компютинг става и за хакване


Искате да пробвате колко здрава е паролата на WiFi мрежата ви – или пък на тази на съседа? Няма проблем. За няколко долара можете да се сдобиете с програмка точно за целта. Има немалко такива програми за разбиване на пароли – насочени предимно към т. нар. "penetration testing" – изпробване на мрежовата сигурност на фирмите.

Една такава услуга, известна като WPA Cracker, вече е достъпна във вид на услуга „по заявка“. Това е първата услуга точно от този вид, която стъпва „в облака“. Използва модел „плащаш-според-колкото-ползваш“ и служи за търсене на слабо защитени безжични мрежи с WPA ниво на сигурност. Способна е да изпробва 135 милиона възможности, казва нейният създател Мокси Марлинспайк.

Обичайно такава задача, извършвана чрез компютър, би отнела около пет дена. В облака обаче WPA Cracker използва клъстер от 400 виртуални компютъра и техника за високопроизводителни изчисления. Отнема само 20 минути…

Докато вниманието на целия технологичен свят се насочва към „cloud computing“, натам се насочва и вниманието на авторите на кибер-атаки. „Разбиването на пароли е дейност, която струва скъпо, защото изисква доста процесорно време. Но с облачния компютинг струва доста по-малко, отколкото да я изпълняваш сам“, казва Марлинспайк.

По същество облачният компютинг означава осигуряване на услуги или инфраструктура чрез интернет технологиите, която може лесно и гъвкаво да се настройва според потребностите и потреблението към дадения момент. Онлайн гигантите като Amazon и Google вече си имат услуги, които предлагат „по заявка“ – всеки потребител може да подкара приложение чрез голям външен център за данни или да си наеме процесорно време на клъстер от виртуални машини. Microsoft също е готова със своята платформа за облачен компютинг.

Бизнесът по цял свят, малък и голям, е привлечен от тази удобна възможност. Привлечени, според специалистите по информационна сигурност, са и кибер-бандитите.

Виждали сме атаки, идващи от IP адресните пространства на облачни инфраструктури“, казва Том Крос, шеф на отдела на IBM за сигурност, известен като X-Force. Крос не посочва кои точно са облачните услуги.

Има обаче и други примери от реалността. През 2008 година спамер използва платформата на Amazon „Elastic Computing Cloud“ (EC2), за да изстреля порой от спам-съобщения с порнографски елементи.

Миналата седмица пък щатската фирма за сигурност Arbor Networks докладва, че облачно приложение, поддържано на платформата Google AppEngine, се е оказало командния и контролния център на малка мрежа от ботове (компютри за зловредни атаки). Google отстрани приложението поради „нарушаване на политиката за ползване“ и каза, че поведението на зловреден софтуер всъщност било резултат от грешка в програмирането, а не от криминална дейност.

Дори и така да е, случаят подсказва, че зловредни програми могат спокойно да работят „от облака“, казва шефът на Arbor Дани МакФерсън. Неговата препоръка към потребителите, които се насочват към облачни услуги, е да не „разтягат локуми“ на тема сигурност и да не я третират като нещо, което се слага като добавка в края на създаването на дадена система.

В известен смисъл криминалните типове вече са започнали своите собствени облачни услуги. Те имат практиката да компрометират компютрите на невинни потребители (най-често заразявайки ги, без самите потребители да знаят за инфекцията) и после да ги контролират централизирано. Тези „ботове“, както ги наричат, се свързват в мрежи и могат да бъдат използвани за най-различни зловредни дейности: за разпращане на спам, за съхраняване и разпространяване на зловередно съдържание, за изпращана на огромни потоци от данни с цел задръстване“ на нечии сървъри. Най-често това се случва докато нищо неподозиращите потребители на тези РС-та са убедени, че компютрите им за ОК и защитени.

Нещо повече, някои „предприемачи“ от сенчестия бизнес дори са заформили пазар на подобни услуги, наречен „Златен кеш“. Там кибер-злодеите могат да си купят, продадат или дадат под наем произволна бройка компрометирани компютри.

Ако един доставчик на облачна услуга не следи много стриктно и внимателно какво става в мрежата му, всеки бандит би могъл да използва виртуалната услуга за същото нещо.

Когато правите мрежа от ботове, това, което ви трябва, е да използвате множество компютри за дадена цел, – обяснява Крос. – Ако се сдобиете и с номер на кредитна карта, можете да си купите цяла армия от виртуални компютри от някой „облачен“ доставчик“.

Освен всичко дотук казано има и други интересни елементи. Услугата на Amazon вече се е превърнала в „пясъчник“ за изследователите в областта на сигурността. Това лято фирмата за сигурност SensePost разкри, че е намерила набор от техники, чрез които може да се злоупотребява с облачни услуги. Чрез „надхитряне на процеса по създаване на потребителския акаунт например учените са успели лесно да заобиколят лимита на Amazon в размер на 20 компютъра на потребител.

Облакът ще предложи на сериозните престъпници колосален компютърен ресурс – и лесно достъпен – който има множество интересни приложения, – казва Харун Меер, шеф на SensePost. – Ако не друго, това поне ще промени няколко от моделите на заплахите“.

още от категорията

Центровете за данни издържаха на „блекаута”

TechNews.bg

Търсенето на AI надвишава ресурсите на компаниите

TechNews.bg

Oптимизацията означава по-голяма ефективност на центровете за данни

TechNews.bg

Развитието на AI причини недостиг на вода

TechNews.bg

Облачни неволи: излизането от Microsoft е невероятно трудно

TechNews.bg

Google Cloud пусна виртуални машини с 5-то поколение AMD EPYC

TechNews.bg

2 коментара

ZOMG 11/12/2009 at 21:59

и браво за статията.

Отговор
ZOMG 11/12/2009 at 21:59

нов проблем за security инженерите

Отговор

Коментари