TechNews.bg
водещи новинизелениновинитоп новини

Изготвят правила за киберсигурност на умните инвертори

Експерти поискаха глобални правила за киберсигурност на смарт-инверторите за малки соларни инсталации (на снимката: свързан към мрежата, комбиниран с трансформатор; фото: Wikimedia Commons, Towel401)

Интелигентните инвертори в системите за производство на възобновяема енергия се нуждаят от правила за киберсигурност и Националният институт за стандарти и технологии в САЩ се е заел да разработи насоки за предотвратяване на кибератаки към дигиталните устройства.

След като наскоро соларни експерти поискаха регулации за киберсигурност за фотоволтаичните инсталации, сега и интелигентните инвертори станаха обект на разработване на подобна норма. Насоките за киберсигурност за интелигентни инвертори, използвани в малки слънчеви инсталации, са налични като чернова от Националния институт за стандарти и технологии на САЩ (NIST).

Когато интелигентните инвертори са „конфигурирани да се държат по благоприятен за мрежата, поддържащ начин“, те помагат на местната електрическа компания при „адресиране на аномалии“ в електрическата мрежа, каза NIST.

Но неправилно конфигуриран инвертор „може да реагира по неподходящи начини, които изострят аномалиите“ и „голям брой неправилно конфигурирани интелигентни инвертори могат да окажат отрицателно въздействие върху усилията на предприятието за справяне с аномалиите“.

Изглежда, че призракът на кибератаките се надига и вече хвърля сянка и върху този сектор. NIST твърди, че „ако злонамерено лице успее умишлено да конфигурира погрешно множество интелигентни инвертори, стабилността и производителността на мрежата може да бъдат засегнати“.

Проектоуказанията препоръчват на производителите да включат функции за киберсигурност в своите интелигентни инвертори. Насоките се основават на базовото ръководство на NIST за киберсигурност на „интернет на нещата“, като сега са въведени акценти, специфични за интелигентните инвертори.

Начинът, по който смарт-инверторите комуникират, е ключов фокус в проекто-насоките, каза Мидхат Мафази, инженер при Междущатския съвет за възобновяема енергия. NIST отбелязва, че интелигентните инвертори могат да комуникират с електрическата компания, с оператори на трети страни, с производителя на устройството или други устройства в местната среда. И все пак „тази комуникационна способност също предоставя възможност за кибератака“.

Институтът е изготвил проект на препоръка за деактивиране на неизползваните функции и възможности, които не се използват в конкретно внедрено устройство, давайки три примера: протоколи и интерфейси за отдалечен достъп, безжични комуникации и достъп на „гост“ до функциите или възможностите на интелигентния инвертор.

В проучване за уязвимостта на интелигентните инвертори, проведено от NIST през 2022 г., агенцията идентифицира 15 уязвимости към кибератаки. Тези слабости са били налични още през 2021 г., отбелязаха изследователите. Наред с тях са намерни още 30 други уязвимости, които са били факт по-назад във времето.

Проучването използва данни от националната база данни за уязвимости на NIST. „Това изследване идентифицира реални опасения за киберсигурността, които сегашните насоки следва да адресират“, заяви NIST.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

Коментари