TechNews.bg
водещи новиние-обществоновинитоп новини

Информатор на WikiLeaks: цензурата е основна заплаха

Правителствата вече не инвестират толкова в пазене на тайни, колкото в разпространение на дезинформация (снимка: CC0 Public Domain)

Бившият разузнавач от армията на САЩ Челси Манинг заяви, че цензурата все още е „доминираща заплаха”. Тя се застъпва за по-децентрализиран интернет, който би помогнал за по-добра защита на хората онлайн.

Коментарите на Манинг идват на фона на продължаващо напрежение, свързано с правилата за онлайн безопасност. Някои мениджъри на технологични компани наскоро се опитаха да отхвърлят опасенията за модериране на съдържанието.

На технологичната конференция Web Summit в Лисабон тази седмица Челси Манинг заяви пред CNBC, че един от начините за гарантиране на поверителността онлайн може да бъде „децентрализираната идентификация”, която дава на хората възможност да контролират собствените си данни.

„Цензурата е доминираща заплаха. Мисля, че въпросът е кой извършва цензурата и каква е целта. Цензурата в 21-ви век е по-скоро дали сте подсилени или не от алгоритъм и как изглежда фината настройка на тази работа”, каза Манинг.

„Мисля, че социалните медии донякъде свикнаха с факта, че определени неща, които стимулират ангажираността, ще бъдат привлекателни”, добави тя.

„Един от начините, по които можем да противодействаме, е да се върнем към по-децентрализирания подход за разпространение на интернет от началото на 90-те години, но да го направим достъпен за повече хора”.

Запитана как технологичните компании биха могли да правят пари при такъв сценарий, Манинг каза, че ще трябва да има „по-добър социален договор”, който да определи как се споделя информацията и как се осъществява достъп до нея.

Манинг, която работи като консултант по сигурността в Nym Technologies – компания, специализирана в поверителността и сигурността онлайн, беше осъдена от военен съд през 2013 г.  за шпионаж и по други обвинения за изтичане на секретни военни файлове към WikiLeaks. Тя получи присъда от 35 години затвор, но беше освободена през 2017 г., когато бившият президент на САЩ Барак Обама смекчи наказанието ѝ.

Попитана до каква степен се е променила средата за подателите на сигнали днес, Манинг каза: „Намираме се в интересен момент, защото информацията е навсякъде. Имаме повече информация от всякога”.

И добави: „Държавите и правителствата изглежда вече не инвестират същото време и усилия в укриване на информация и пазене на тайни. Това, което страните изглежда правят сега, е да изразходват повече време и енергия за разпространение на дезинформация”.

По думите на Манинг, предизвикателството за подателите на сигнали сега е да сортират информацията, за да разберат какво е проверимо и автентично. „Това вече не е дебатът секретност срещу прозрачност”, заключи тя.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

1 коментар

зелски филозов 17/11/2024 at 09:25

докато има контфликт на интереси, вечната борба между светлината и мрака няма как да бъде прекратен, а където има живи същества няма как да се избегне.

Отговор

Коментари