TechNews.bg
водещи новиние-обществоновинитоп новини

Учени ще се опитат да научат AI на морал

Задачата за създаване на „морален AI” е изключително трудна
(снимка: CC0 Public Domain)

Разработчикът на изкуствен интелект OpenAI отпусна безвъзмездна помощ на учени от университета Дюк за проект, наречен „Изследване на морала на AI”. Грантът е част от по-голямо тригодишно финансиране от 1 милион долара, насочено към създаване на „морален AI”.

Главният изследовател на проекта, професорът по практическа етика в университета Дюк, Уолтър Синът-Армстронг, не коментира работата по проекта, който се очаква да приключи до 2025 г. Известно е обаче, че той и колегата му Яна Борг преди това са провели изследване на потенциала на AI като „морален GPS”, който да помага на хората да вземат по-добри решения, отбелязва TechCrunch.

Двамата учени също така създадоха „морално съгласуван” алгоритъм за вземане на решение за донорство на бъбрек и проучиха сценарии, при които хората биха предпочели AI да взема морални решения.

Целта на проекта, финансиран от OpenAI, е да се обучат алгоритми за „предсказване на човешките морални преценки” в сценарии, включващи конфликти „между морално значими характеристики в медицината, правото и бизнеса”.

Задачата за създаване на „морален AI” обаче е изключително трудна, тъй като настоящите AI системи се основават на статистически модели, които се обучават от закономерности в данните и не са в състояние да оценят етичните концепции или да разберат мотивите и емоциите зад моралните решения.

В допълнение, AI често отразява ценностите на западните, образовани и индустриализирани страни, тъй като данните за обучение на AI идват предимно от мрежата, където преобладават статии, подкрепящи тези възгледи. В резултат на това ценностите на много хора не са изразени в отговорите, дадени от AI, а самият AI усвоява редица предубеждения.

Субективността на морала също усложнява задачата за създаване на „морален AI”. Философите са обсъждали достойнствата на различни етични теории в продължение на хиляди години и все още не се е появила универсално приложима рамка.

Например, моделът Claude предпочита кантианството, докато ChatGPT клони към утилитаризма. Един алгоритъм за морални преценки на хората би трябвало да вземе предвид всички тези фактори, което е много висока летва, ако приемем, че такъв алгоритъм е възможен.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

Коментари