TechNews.bg
актуалноанализиновини

Хардуерният пазар у нас гони рекорд през 2025 г.

Продажбите на хардуер в България са пред исторически рекорд тази година
(снимка: CC0 Public Domain)

Доставките на хардуер за вътрешния пазар в България ще достигнат историческа стойност през 2025 година, прогнозира агенция CBN Pannoff, Stoytcheff & Co. В разглежданата продуктова категория влизат лаптопи, таблети, смартфони, десктопи и сървъри, системи за съхранение, телеком оборудване, компютърна периферия и части.

CBN очаква хардуерният пазар у нас да достигне 1,03 милиарда евро през настоящата година. Това е 0,93% от прогнозния БВП на България за 2025 г. и рекордна стойност за последните пет календарни години.

12 от 15-те продуктови линии, които агенцията наблюдава, ще отбележат ръст през годината, като най-голямото увеличение се очаква в сегмента на мобилните устройства.

Същевременно хардуерната линия, която винаги расте в условията на избори – принтерите, не показва възможности за увеличени доставки тази година. Това може би е сигнал от пазара, че нови избори през 2025 са малко вероятни, коментира CBN.

Движещите фактори на пазара на хардуер в България са външни и вътрешни. Сред външните са очакваният нов цикъл на подмяна на компютърната и комуникационна база с по-високопроизводителни устройства и нов софтуер, навлизането на автономни AI решения и на хардуерна киберсигурност в комуникациите.

Вътрешните фактори са свързани с продължаващото догонване на средните нива на ЕС27 за дигитализация, особено в бизнес сегмента и очакваните пари по проекти на различни европрограми.

Потребителски сегмент

CBN очаква пазарът на хардуер в потребителския сегмент (B2C) да нарасне през 2025 година, макар и с по-бавни темпове, подкрепен от увеличаващата се покупателна способност на населението. Тук основни продукти отново са смартфони, лаптопи, таблети и аксесоари.

Бизнес сегмент

Бизнес сегментът (B2B) се очертава като основен двигател на ръста на хардуерния пазар в България през 2025 година, с увеличение между 8% и 12% на годишна база. По данни от B2B базите на CBN, 490 000 компании са развивали дейност през 2023 година, като на 22 000 от тях се падат 67% от оборотите и заетите в страната.

ESG и NIS2 директивите, засягащи близо 5500-те големи и средни предприятия в страната, формиращи 2/3 от БВП, по-широкото навлизане на AI високопроизводителен хардуер и инвестициите в облачни ERP/CRM/BI решения ще изиграят позитивна роля за ръста на продажбите на хардуер в сегмента.

Публичен сектор

Близо половин-милиардния обществен сегмент (B2G) на ИТ пазара в България е под доста сложен натиск. На фона на очертаващия се катастрофален бюджетен дефицит, финансирането на договори за ИКТ по търгове по ЗОП автоматично става рисково. По-вероятният сценарий е силно намаляване на обемите по ЗОП за ИТ тази година, за сметка на 2026 г., заключава CBN.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

1 коментар

:o) 15/01/2025 at 10:28

Много са ми смешни ей такива новинки , където генерират гръмки заглавия.
Пазара гони 1 милиард , заради безумната инфлация от 2020 насам и мощното повишаване на цените по принцип.
Реално потреблението в България ПАДА заради демографията.
Ако сравним на бройки е яко назад спрямо пред-ковид години.

А тоя “ръст” е на чуждестранни компании, които изграждат дейта центрове, които изобщо не са Български и нямат нищо общо с нас освен че са на наша територия
и другото е РЕ-експорт.

Ама най-важното е да се бием в гърдите за някакъв измислен “ръст” 🙂

Отговор

Коментари