
Амбициозните цели за развитие на възобновяемата енергия и разнообразните възможности за приходи правят привлекателни инвестициите в комунални батерийни системи за съхранение на енергия в Европа. Можем да очакваме, че към 2030 година старият континент ще има 55 GW капацитет за съхранение чрез батерии.
Италия е най-атрактивният европейски пазар на батерии от комунален клас, твърди Aurora Energy Research, следвана от Великобритания и Германия. Трите водещи пазара са идентифицирани в четвъртото издание на Доклада за привлекателността на европейските пазари на батерии на Aurora, публикуван на 3 март 2025 г. Покривайки 28 пазара, докладът установява, че амбицията на Италия да изгради 50 GWh батериен капацитет до 2030 г. превръща „ботуша“ в лидер в Европа.
В Обединеното кралство, според Aurora, инсталираният капацитет за батерийни системи за съхранение на енергия ще се удвои до 2030 г. – от 4,3 GW до 10,6 GW. Германия се превръща в третия най-привлекателен пазар за инвестиции в комунални акумулаторни масиви, според Aurora, поради своите „силни пазарни перспективи“ и „амбициозни“ цели за възобновяема енергия. Белгия, Унгария и Гърция също са определени като нововъзникващи „горещи точки“ за енергийните инвеститори.
Разглеждайки Европа като цяло, Aurora Energy Research прогнозира, че капацитетът на батерийните системи от комунален мащаб ще отбележи петкратно увеличение до 55 GW в периода до 2030 г., в сравнение с 10,3 GW, регистрирани през октомври 2024 г. По-дългосрочната прогноза в доклада за пазара на батерии предвижда 126 GW европейски батерии от комунален мащаб до 2050 г.
Aurora изчислява, че новодобавеният капацитет за съхранение, наред с проектите за повторно захранване, ще представляват инвестиции в размер на 100 милиарда евро до 2050 г. Европейският пазар за мрежово съхранение на енергия продължава да бъде силен, като инвестиционните канали нарастват „поради обещаващите възможности“, коментира Ева Цимерман, старши сътрудник в анализаторската компания.
Въпреки това Цимерман добавя, че пазарите на комунални батерии имат сложна динамика на приходите и разходите, а европейските пазари се различават по размер, приходни потоци и нива на риск. „Това става очевидно, когато сравняваме дори нашите водещи пазари – Италия и Великобритания“, каза Цимерман. „Докато Италия има възможности да навлезе на пазара като предприемач, който търси проекти на зелено, във Великобритания има пълен набор от възможности, поради което пазарът там е привлекателен само за инвеститори в по-напреднали проекти“.
Докато делът на възобновяемите технологии в производствения микс расте, налице е известна несигурност какви точно разпоредби за мрежовата гъвкавост ще са необходими, поясни Йорн Рихщайн, ръководител на изследването. „Кои видове осигуряване на гъвкавост са необходими и следователно какви възможности за приходи съществуват – това е въпрос, който се развива с течение на времето и прави пазара изключително предизвикателен за навигиране. Това изисква цялостно разбиране на бъдещите тенденции на местния пазар на електроенергия“, казва Ричщайн.