TechNews.bg
актуалнокорпоративниновини

Цифровият близнак се фокусира върху геопространствените системи

Виртуалното представяне на реалността чрез цифров близнак зависи много от геопространствените данни и геопространствената интелигентност
(графика: CC0 Public Domain)

Възприемането и използването на дигиталните близнаци е във възход през последните няколко години, но този вид решения трябва да бъдат проектирани по структуриран начин за постигане на мащабируемост, оперативна съвместимост и възможност за комбиниране. С амбиция да насърчава най-доброто развитие на технологията, глобалният Консорциум за цифров близнак (Digital Twin Consortium – DTC) издаде най-новия си доклад с фокус върху геопространствените технологии.

Консорциумът за цифров близнак DTC наскоро публикува своя доклад „Пространствено интелигентни възможности и характеристики на цифрови близнаци“, за да помогне на бизнес ръководителите, предприятията, бизнес-мениджърите, дизайнерите и разработчиците да разберат основната концепция за пространствена информация по отношение на възможностите и характеристиките на цифровите близнаци.

Докладът определя пространствено интелигентния цифров близнак като система, която използва геопространствена интелигентност, геопространствен контекст и – в зависимост от приложението – дори проследяване на движение в реално време. Цитираните примери включват интелигентни градове, логистика, енергия, производство и управление на бедствия.

“Виртуалното представяне на реалността – включително съоръженията, активите и условията в реалния свят, които се моделират и управляват – има централна роля за дигиталния близнак. В много случаи на използване на дигитален близнак представянето, визуализирането, моделирането и анализирането на географското местоположение и пространствените отношения на субектите е от съществено значение“, каза Дан Айзъкс, генерален мениджър и главен технологичен директор на DTC.

„Пространствено интелигентният цифров близнак може да обработва и интерпретира пространствени връзки между физически активи, инфраструктура и операционни системи“, допълва той.

Консорциумът за цифров близнак вече включва 175 организации от цял свят – бизнеси, университети, потребители, фондации и браншови обединения. Сред тях са фирми като China Telecom, Dassault Systemes, Dell Technologies, ESRI, ExxonMobil, Huawei, Kaspersky Lab, Lockheed Martin, Microsoft, Mitsubishi Electric, NEC Corporation, Toshiba и др.

Участват и редица университети като Университетът Аархус, Пърдю, Вандербилт, Университетът Сапиенца в Рим, Университетът в Талин, Университетът Шиншу, университетите на Луизиана, Флорида, Кентъки, Кънектикът, Лийдс и др., както и Китайската акадмия по ИКТ. Редом с тях в групата участват обединения и изследователски звена като 451 Research, Aerospace Corporation, NIST и др.

„Геопространствените данни са от съществено значение за разбирането на оформлението и контекста на представените обекти от реалния свят. Изводите, получени от визуализирането и анализирането на данни в контекст на местоположение, са от съществено значение за реализиране на стойността на цифровите близнаци“, коментира Марк Голдман, автор на ръководството за потребителя, както и директор на AEC Industry в ESRI.

Документът се опитва да даде на бизнеса способността да разбере разликата между различните форми на представяне на местоположение, включително геометрични (3D модели), пространствени и геопространствени модели и след това да документира ключовите характеристики на представяне на местоположението в цифровия близнак.

„Системите за дигиталните двойници трябва да бъдат проектирани и архитектурирани по структуриран начин за мащабируемост, оперативна съвместимост и композируемост, за да реализират своята стойност“, казва Даниел Фейнберг, старши ИТ стратег и консултант в Motivf Corporation, който е и един от авторите на доклада.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

Коментари