TechNews.bg
облакът

Квантови компютри правят облака по-сигурен

Предаването на кубити от офиса към облачния център за данни и обратно ще направи невъзможно прочитането на прихваната информация

Преходът към облака може да създаде сериозни проблеми на организации с повишени изисквания към сигурността на корпоративната инфраструктура и съхранението на конфиденциални данни.

Учени от няколко института, работещи в областта на квантовата теория, предлагат ефективен начин за изграждане на сигурни изчислителни облаци, които гарантират, че информацията между офисите и центъра за данни няма дъ бъде прихваната.

Изследователите предлагат за обработка на данните да се използват ресурсите на квантови компютри. Потребителите ще изпращат към отдалечената машина предварително подготвени кубити в състояние, което е известно само на тях. Квантовият компютър ще обработва данните и ще ги връща на потребителя, който, знаейки първоначалното състояние, ще може да интерпретира и използва данните.

Дори ако информацията бъде прихваната от хакери, тe няма да могат да я прочетат, без да знаят първоначалното състояние, пише theregister.co.uk.

Подобна технология се лансира от група учени в Центъра за квантови теории и технологии (VCQ) към Университета на Виена и техни колеги от Института по квантова оптика и квантова информация (IQOQI). Остава надеждата, че квантовите компютри скоро ще станат реалност.

още от категорията

Центровете за данни издържаха на „блекаута”

TechNews.bg

Търсенето на AI надвишава ресурсите на компаниите

TechNews.bg

Oптимизацията означава по-голяма ефективност на центровете за данни

TechNews.bg

Развитието на AI причини недостиг на вода

TechNews.bg

Облачни неволи: излизането от Microsoft е невероятно трудно

TechNews.bg

Google Cloud пусна виртуални машини с 5-то поколение AMD EPYC

TechNews.bg

1 коментар

анонимно 23/01/2012 at 15:18

Това което се описва няма ама ХИЧ нищо общо с квантовите компютри. Това е квантова криптография. Метод, който отдавна е известен и се изследва активно. Има дори и някои пробиви, свързани с алгоритмите (някои новини дори съм ги чет в този сайт).
Между другото апаратурата за предаване на данни е ужасно скъпа, докато прихващането на данни почти 100% е безопасно. В смисъл, че съвременните криптографски алгоритми са прачтически почти напълно неразбиваеми (разбиваеми са инженерните решения, сътворени около тях).

Отговор

Коментари