TechNews.bg
облакът

Редовият потребител пълни облака с данни

През 2016 г. около 36% от потребителските данни ще се намират в облака, обяви наскоро Gartner, припомняйки, че миналата година едва 7% от информацията е била в клауда. Извън всякакво съмнение светът навлиза в пост-РС епоха, където определящ фактор става огромният брой устройства, свързани към интернет и снабдени с камери, които бълват непрекъснато съдържание в облака.

По оценки на Gather, общият обем данни, съхранявани на потребителски компютри, смартфони, таблети, външни твръди дискове, NAS системи и в облака, вълзиза на 329 екзабайта през 2011 г. Този обем ще достигне 4,1 зетабайта през 2016-та (1 зетабайт е равен на 1024 екзабайта).

Средният обем информация, съхранявана от едно семейство, ще нарасне от 464 гигабайта през 2011 г. до 3,3 терабайта през 2016 г. Според Gartner, проблемът с недостига на твърди дискове след наводнението в Тайланд е дал импулс на облачните услуги за съхранение на данни, в резултат на което сегментът бележи изключително висок ръст в първите месеци на 2012 г.

Gather прогнозира, че първоначално потребителите ще ползват безплатни облачни услуги, предлагани под формата на приложения за смартфони, таблети и други устройства на базата на партньорски споразумения между производителите на тези устройства и облачните компании. Натрупаният опит ще доведе до преход на потребителите към модел на преки отношения с облачните доставчици.

Взаимодействието на външните клауд услуги с персоналните облаци ще роди тенденция, описвана като “одомошаване” на облачните услуги и повишаване на тяхната популярност. Ето защо компаниите, доставящи услуги за съхранение и синхронизация на данни, трябва да пригодят стратегиите си към тази тенденция.

още от категорията

Центровете за данни издържаха на „блекаута”

TechNews.bg

Търсенето на AI надвишава ресурсите на компаниите

TechNews.bg

Oптимизацията означава по-голяма ефективност на центровете за данни

TechNews.bg

Развитието на AI причини недостиг на вода

TechNews.bg

Облачни неволи: излизането от Microsoft е невероятно трудно

TechNews.bg

Google Cloud пусна виртуални машини с 5-то поколение AMD EPYC

TechNews.bg

Коментари