TechNews.bg
актуалносигурност

Шефът по сигурността става ключов в ютилити фирмите

Милан Калас, старши анализатор в IDC, посочи, че атаките към умните електроразпределителни мрежи най-често идват отвътре
Милан Калал, старши анализатор в IDC, смята, че атаките към умните електроразпределителни е най-вероятно да дойдат отвътре

Главният мениджър по сигурността, така нареченият CSO (chief security officer) става все по-важна фигура в електроразпределителните дружества. Нарастването на тежестта на този пост е пряк резултат от разгръщането на технологиите за интелигентни електроразпределителни мрежи в ютилити сектора.

Колкото по-„умни“ стават тези мрежи, толкова по-големи са рисковете за информационната сигурност. В практиката вече са налице примери до какво води разгръщането на така наречените „смарт-грид“ системи.

Наскоро в Саудитска Арабия имаше голям пробив в интелигентната електро-мрежа, в резултат на което бяха откраднати данните на огромен брой потребители, разказа Милан Калал, старши енергиен анализатор в IDC Energy Insights по време на форума „Смарт-грид 2020“, организиран вчера от IDC България в столичния хотел Арена ди Сердика.

Смарт грид се нарича, най-общо, електрическата мрежа, която използва информационни и комуникационни технологии, за да събира данни и да действа съобразно тях, като анализира например поведението на потребителите и доставчиците и на тази база автоматизирано подобрява ефективността, надеждността, икономиката и устойчивостта на електроразпредeлението. Колкото повече ИКТ се намесва в електроразпределението, толкова по-„умно“ и по-автоматизирано става то. С това обаче нарастват и възможностите за срив в резултат на човешка грешка или злонамерено действие.

Атаките към умните електроразпределителни мрежи могат да се реализират в две направления. Едното е свързано с добиването на достъп до информация, разкриваща лични детайли от живота на потребителите. Трупането на данни за електропотреблението в даден дом може да разкрие какви са навиците на хората в тази къща, кога спят, кога стават, кога излизат за работа, кога са във ваканция, дали някой в дома използва специфичен медицински уред и респективно от какво е болен и т.н.

Второто направление е свързано с възможността да се придобие контрол върху системите за управление на електроразпределението. Това може да доведе дотам, че злонамерен хакер да придобие контрол над мрежата в даден квартал или цял град и внезапно да изключи тока на целия регион.

Докато второто направление е по-лесно забележимо и без съмнение неприятно, първото може да се окаже доста по-опасно. Например организираните групи за домашни обири имат безспорен интерес да знаят кое семейство кофа е във ваканция и отсъства от дома си.

Атаките към умните електроразпределителни мрежи могат да дойдат от хакер или хакерска група, но много по-вероятно е да дойдат отвътре – от човек, работещ в самото електроразпределително предприятие, казва Милан Калал. Това може да бъде служител, узнал, че трудовият му договор ще бъде прекратен, или недоволен от заплатата си например. В случая със Саудитска Арабия извършителят се е оказал човек от организирана престъпна група, който отдавна е „внедрен“ в електроразпределителното предприятие като редови служител.

Именно заради това ролята на главния служител по сигурността в електроразпределителните дружества расте и ще става още по-значима. Изследванията показват, че той вече е особено важен: в голяма част от ЕРП дружествата шефът по сигурността е пряко подчинен на главния изпълнителен директор. В скоро време от CSO ще зависи до голяма степен същината на бизнеса на ютилити фирмите.

още от категорията

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

Промпт-инженерството вече не е тренди професия

TechNews.bg

7 въпроса, които да зададем на Cybersecurity Forum 2025

Мария Малцева

Центровете за данни издържаха на „блекаута”

TechNews.bg

Как митата влияят върху пазара на изкуствен интелект

TechNews.bg

Повече роботи, отколкото хора, посещават онлайн магазините

TechNews.bg

Коментари