TechNews.bg
актуално

Сивата икономика в България гони 13 млрд. евро

Недекларираният труд е в основата на 2/3 от сивата икономика в Европа
Недекларираният труд е в основата на 2/3 от сивата икономика в Европа

Сивата икономика в България се очаква да достигне 12,9 млрд. евро през 2013 г. или 31,2% от прогнозния БВП на страната, сочат данните от доклад на Visa Европа.

Страната ни има най-голям дял на сива икономика сред всички 31 европейски държави, включени в проучването, изготвено от проф. Фридрих Шнайдер от Факултета по икономика на Университета Йохан Кеплер, Австрия и международната консултантска компания A. T. Kearney.

Сивата икономика в Европа е на обща стойност 2,1 трлн. евро, което се равнява на 18,5% от БВП на континента. Според изследването, сивият сектор намалява за десета поредна година. Основните причини за съществуването на скрита икономика са недекларираните плащания в брой за работни заплати и непълната отчетност на приходи от страна на бизнеса.

В сравнение с предишния доклад по темата, представен от Visa Европа през 2011 г., нивата на сива икономика в България намаляват от отчетените тогава 33% от БВП на страната. През 2011 г. сенчестият сектор в Европа се равнява на 19,5% от икономиката на континента.

България е начело в Европа по дял на сивата икономика в БВП, по данни на Visa
България е начело в Европа по дял на сивата икономика в БВП

Подобно на 2011 г.,  през 2013 г. сивата икономика в Швейцария, Австрия, Холандия и Великобритания е в диапазона 8-10% от БВП и достига до над 30% от БВП в България, Хърватия, Литва и  Естония. Браншовете, които в най-голяма степен допринасят за високите нива на сенчестия сектор, са строителство, търговия, производство, туризъм и транспорт.

„Във времена на криза, нарастваща безработица, ниски доходи и несигурност за бъдещето все повече хора са склонни да не декларират извършваните от тях дейности. До преди 2009 г. борбата със сивата икономика постигаше добри резултати в цяла Европа. Днес постиженията варират според това дали се намираме в Западна, Южна или Източна Европа. Някои характеристики на сенчестия сектор обаче са общи за всички – скритата икономика, тясно свързана с парите в брой, се задвижва от недекларирания труд и непълната отчетност”, коментира Стив Пери, търговски директор на Visa Европа.

Недекларираният труд е в основата на 2/3 от сивата икономика в Европа. Останалата 1/3 е резултат от непълната отчетност от страна на бизнеса. Според доклада, прилагането на конкретни мерки за справяне с двете проблемни сфери ще доведе до положителна промяна.

На първо място сред възможните действия е популяризирането на електронните плащания. Проучването сочи, че ако електронните разплащания се увеличават със средно 10% в продължение на 5 последователни години, сивата икономика може да спадне с до 5%.

Фокусиране върху секторите, които в най-голяма степен не отчитат приходите си от продажби (напр. таксиметрови услуги, ресторанти, барове, автосервизи и др.), може да доведе до 1/10 спад на сенчестия сектор в Европа (над 200 млрд. евро). Това ще бъде от полза за всички неволни участници в сивата икономика, които не печелят от занижената отчетност на търговците, се твърди в доклада.

Проучването подчертава ясната взаимовръзка между размера на сивата икономика и популярността на електронните плащания. В страни, където електронните плащания са широко използвани (напр. Великобритания), размерът на сивата икономика е значително по-малък, отколкото в държави като България, където електронните плащания са по-слабо разпространени. Във Великобритания, където сивата икономика се равнява на около 10% от БВП, 1 на всеки 3 паунда се харчи с карта Visa спрямо 1 от всеки 33 лв. в България.

Пример за ефективността на електронните плащания за справяне с неотчетените приходи от продажби е връзката между броя на пазаруващите онлайн и размера на сивата икономика. По данни на Евростат, едва 9% от българите са пазарували онлайн през 2012 г. спрямо 73% от жителите на Великобритания. Електронните плащания при онлайн пазаруването водят до прозрачност, ограничават неотчитането на приходи от продажби и противодействат на сивата икономика.

Проучването препоръчва европейските правителства, банките и системите за разплащания да положат целенасочени усилия, за да насърчат гражданите си да бъдат по-активни в стъпките си срещу сенчестия сектор. Сред предлаганите мерки е популяризиране на електронното правителство, най-вече възможността за заплащане на различни публични услуги онлайн.

още от категорията

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

Промпт-инженерството вече не е тренди професия

TechNews.bg

7 въпроса, които да зададем на Cybersecurity Forum 2025

Мария Малцева

Центровете за данни издържаха на „блекаута”

TechNews.bg

Как митата влияят върху пазара на изкуствен интелект

TechNews.bg

Повече роботи, отколкото хора, посещават онлайн магазините

TechNews.bg

Коментари