TechNews.bg
новинитехнологии

Човешкият мозък е по-мощен от суперкомпютър

Международен екип от учени извърши най-задълбоченото досега моделиране на невронната активност на главния мозък на човека.

Изследователи от Германия и Япония са симулирали мозъчния процес в продължение на една секунда, като за прочитане на информацията са използвали един от най-мощните суперкомпютри в света – K-computer и отворен софтуер NEST, съобщи TG Daily.

Задачата на учените е била да имитират активността на 1,73 милиарда нервни клетки, съединени с 10,4 трилиона синапса. Ако ви се струва много, имайте предвид, че това е само 1% от общата мрежа нервни клетки в главния мозък.

Симулацията с продължителност една секунда показала колко могъщ е човешкият мозък. За да прочете всички данни и да моделира процеса, суперкомпютърът е трябвало да работи на предела на своите възможности в продължение на 40 минути. Задействани са били около 83 000 процесора и 1 петабайт памет.

Изчисленията показват, че за имитиране на работата на човешкия мозък в реално време е необходим стотици пъти по-мощен суперкомпютър.

Моделирането, извършено от японски и немски учени, е част от глобален план за създаване на пълноценен изкуствен интелект. В момента най-развитата система не може да се сравни с мозъка дори на 4-годишно дете.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

7 коментара

ivanka 26/07/2014 at 17:34

ve4e e izljazal super komputar nare4en i brain koito moze da pronikne v mozaka na 4evek i da te kontrolira as samata sam takav ekxperiment i mi 4istjat mozaka mazami i negovata prijatelka ste se raspostrani na vjakade mnogo hora ste omirat bez najkoi da im vjarva 4e tova e istina misljat gi za ludi ,no aparata na i braian

Отговор
Anonymous 24/08/2013 at 19:07

o6te po interesnoto e 4e daje i ne si mi interesen i naprotiv tujno e 6toto si poredniq koito me ybiva pojelavam ti edin den da si hode6t Razklonitel Petre i da moje6 vsi4ko kakvoto re6i6 da si vklu4i6 za mene ne se pritesnqvai

Отговор
Anonymous 24/08/2013 at 19:04

Abe Petre ti da ne si robot be Kakva pamet kakuv mozuk lelelelele napikal sum se realno e vika6 a Mi 6tom me4tata ti e da 4ete6 mislite na baba si i vsi4ki da sme ne o6te po ymrqli a totalno ednakvi daje i da piem i vdigame 4a6ata s kafe cqlata planeta v edin i su6t moment

Отговор
Peter 08/08/2013 at 19:23

Драгомире, давам ти още неща за размисъл има случаи на болни хора на които се е наложило операция по отстраняване на половината мозък. След подобни операции за огромна изненада, пациентите са живи и могат да ходят, да говорят, но са с големи ограничения в паметта и способността да смятат числа и да учат. Интересно за размисъл каква е разликата ами ако са били отстранили лявата част вместо дясната част (полукълбо) от мозъка ? Още по-интересно за експериментиране какво би било ако двете полукълба на мозъка се разделят и оставят да живеят в две отделни тела? Тези “двамата” това един и същи човек ли ще са? Означава ли, че едно съзнание може да се разреже на две отделни такива?

Относно капацитет или обем памет – квантовия компютър може да кодира такова количество информация, че да се моделира и изчислява цялата вселена. Това е математически обосновано и описано.

За човешкия мозък, да може и е способен на да прави въображаеми модели, мисловни експерименти, да открива знания и информация от нищото както ти казваш Драгомире. Защо да не може да бъде способна на това и една машина, да прави експерименти и да прави открития?
Машина, която проектира и създава други машини – какво му е странното и невъзможното?

Дори сега има разни устройства, протези, машини управлявани от човешка мисъл. Може и скоро да създадат устройства или интерфейс за предаване на мисли и информация директно между мозъците на хората – това е съвсем реално.

Въпреки всичко човешкия мозък е твърде ограничен и с обидно малък срок за живот.
Чисто физически е изчислено, че паметта средно, която може човек да съхранява е 2.5 пета байта или това се равнява на видео запис с дължина 300 години, ако се пусне да се изгледа, а най-старите хора, за които е известно и доказано доживяват едва да 115-117 години. 1 пета байт е 1000 тера байта тоест не е никак толкова впечатляващо в сравнение с един съвременен център за данни.

Отговор
Драгомир 08/08/2013 at 16:21

Човешкият мозък НЕ Е компютър, а е резонатор на енергии. Изчислителната му мощност е слаба, но “информацията”, която получава отвън е огромна. Така че и след като бъде догонен по мощност, пак няма да се получи очаквания резултат.
Замисляли ли сте се, че някои решения се взимат не след активно обмисляне, а идеята изплюва така да се каже от нищото. Е това не са фонови изчисления на мозъка…

Отговор
Peter 08/08/2013 at 15:36

Точно имаше, публикации за програми равняващи се по IQ на 4-5 годишно дете.
Няма да е толкова далеч времето, когато учените ще разберат на 100% как работи мозъка и тогава ще излезе жестоката истината, че човешкия мозък не толкова “мощен” и уникален. Бъдещите компютри ще бъдат милион пъти по-ефективни.

Много хора дезинформират и вредят с подобни нелепи изказвания за сравняване на “мощности” компютър / мозък. За точно каква мощност?
Ами нека да сравняват по “мощност” олимпийски спортист бегач с автомобил или бягащ робот – не е трудно да се разбере кой е по-добър.

Колкото и да не им се иска да признаят истината някои хора – човешкия мозък е непълноценен, неефективен, ограничен с кратък срок на годност след което се разпада и загнива.

Отговор
Anonymous 08/08/2013 at 12:43

до 20-30 г. ще бъде друго.

Отговор

Коментари