TechNews.bg
интернет

България остава в Топ 20 по качество на интернет

България все още е в Топ 20 на Net Index Explorer по бързина и достъпност на интернет, макар и да слиза надолу в класацията. На първите места в света са Хонгконг, Сингапур и северната ни съседка Румъния, а България заема 20-та позиция.

България заема 20-то място в класацията на Net Index Explorer по бързина и достъпност на интернет (източник: СЕК)
България заема 20-то място в класацията на Net Index Explorer по бързина и достъпност на интернет (източник: СЕК)

Средната скорост на сваляне у нас е 33,5 Mbps на цена 0,50 долара. За по-ниска скорост (24 Mbps) в Австрия и Германия плащат над 3 долара. Това е възможно, защото все още интернет пазарът у нас е много конкурентен и от това печелят потребителите, коментират от Сдружението за електронни комуникации (СЕК).

Регионалните доставчици играят ключова роля и за скоростта, и за достъпните цени. С окрупняване на пазара се очаква условията за крайните клиенти да се променят и цените да се покачват.

В Топ 10 на доставчиците в България всички места се заемат от регионални оператори. Благодарение на тях, се преодолява и разликата между малки и големи населени места. Малки населени места, обслужвани от местни доставчици, водят по скорост на връзката в България.

Освен рекордните скорости и достъпни цени, интернетът в България има и други предимства в сравнение със страните от Централна и Западна Европа. Благодарение на наличието на голям брой регионални интернет доставчици, потребителите могат да сключват договори с гъвкави условия за прекратяване – например без предизвестия и без дългосрочни договори, да ползват бърз интернет над средното ниво за Европа, като също така е осигурен достъп в малки населени места.

В България оперират над 600 регионални доставчици, които държат над 45% от абонатите на пазара на интернет в страната. Според Асоциация Активни потребители, въвеждането на нови регулаторни и технологични изисквания към доставчиците и агресивната ценова политика от страна на националните оператори водят към окрупняване на пазара, което дългосрочно ще доведе до влошаване на условията за крайния клиент.

още от категорията

Големи телекоми искат повече сигурност на подводните кабели

TechNews.bg

10G интернет: 4K филм се тегли за секунди

TechNews.bg

350 000 българи в цифрова изолация скоро ще имат бърз интернет

TechNews.bg

Оптичен чип увеличава 10 пъти скоростта на интернет

TechNews.bg

Официално: Microsoft затваря Skype на 5 май

TechNews.bg

Нови TP-Link Omada решения за надеждни и бързи външни мрежови инсталации

TechNews.bg

3 коментара

Пламен 29/08/2015 at 10:10

Аз в Северна България ниски цени не виждам. Има само ОптиСпринт – 20лв за 30Mbps download. В Германия плащах 12Евро за 25Mbps. Вярно, има малка разлика, но не чак такава голяма както пишат в статията.

Отговор
Данчо 07/01/2015 at 15:54

Може би искаш да кажеш “получават до”..?

Отговор
Мирослав 06/12/2014 at 15:05

Здравейте, работя в ИТ Фирма която обслужва няколко населени места с до 10 000 жители общо, 4 населени места с около 2500 абоната общо. Та мисълта ми е, че тези 2500 човека получават 100 Mbps download и 43Mbps Ъплоуд на цена от 15 лв. месечно.. как мислите, скъпо ли е ?

Отговор

Коментари