TechNews.bg
водещи новининовинитехнологии

IBM създаде първия 7-нанометров чип

IBM вече разполага с работни образци на чипове по 7-нанометрова технология
IBM вече разполага с работни образци на чипове по 7-нанометрова технология

Инженерите на IBM създадоха първия в света чип по 7-нанометров технологичен процес. Гъстотата на транзисторите в него е рекордна и превъзхожда всички съществуващи образци, предаде Ню Йорк Таймс.

В момента водещите производители на чипове подготвят прехода от 14 нм към 10 нм. Новите процесори на IBM обаче имат 7-нм транзистори, постигнати благодарение на сплав от силиций и германий вместо чист силиций, който е традиционен материал за направа на чипове.

За сравнение, ДНК веригите в клетките на човека имат дължина 2,5 нанометра, а диаметърът на еритроцитите в кръвта е 7500 нанометра, или 7,5 микрометра.

Процесорите с обикновени размери могат да поберат над 20 млрд. транзистора по 7 нм. Така например, чипът на iPhone 6 би имал 2 млрд. подобни транзистора, а най-мощният 18-ядрен сървърен процесор Intel Xeon – около 5,5 млрд. транзистора.

IBM разполага с работни образци на чипове по 7-нм технология. Компанията може да лицензира технологията на производители на чипове като GlobalFoundries, който заедно със Samsung е участвал в разработката на чипа.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

5 коментара

Станислав 10/07/2015 at 17:04

Казах че злобата и невежеството са лоши черти. Защо е нужно да се оспамва статията с неща, които нито имат нещо общо с темата нито имат капчица истина ? Теб като клиент какво те бърка, кой им доставя чиповете? Кои са тези “технологични недоумения” че аз не мога да се сетя и за едно. Не е нужно тук да доказваш че хардуерните ти разбирания се изчерпват с броене на ядра и тактова честота. Мина година и половина след повявата на А7, преди друг производител да внедри ARMv8 архитектура в чиповете си. Въпросния А7 има един милиард транзистора, А8 два , SD 805 едва 700 милиона а Exynos 7420 ЦЕЛИ 1.3 милиарда a A9 чука на вратата. А7-8 имат и повече кеш, изпълнява повече инструкции на цикъл, има двойно по-висока пропусквателна способност, все неща, които не са маловажни за един процесор.
Air 2 все още е най-мощния таблет в светът по ВСЕКИ възможен показател, като GPU e х2 спрямо корейското недоносче. Почти 2 години след айфон 4 самсунг пусна телефон с подобна резолюция.

Отговор
Anonymous 10/07/2015 at 06:08

Ами има значение дали е единия или другия. В крайна сметка Епъл мразят Самсунг, понеже ги превъзхожда във всичко. Опитаха се да избягат от тях и резултата беше няколко технологични недоумения. Исторически Епъл НИКОГА не са разполагали с или ползвали върховия наличен хардуер за момента, а винаги са изисквали върховите цени за момента. Постигат някаква илюзорна сигурност посредством сериозно орязване на функционалността и неколкократно по – високи цени на софтуера. А и си признават, че не са технологична фирма, с което аз не съм много съгласен. Върховни са в технологията на маркетинга. Или поне бяха доскоро.

Отговор
Станислав 10/07/2015 at 01:04

Не е лошо да се мисли преди да се говори, най-малкото казах чипът на айфон. Злобата и простотията не са хубави неща.
Разбира се, че иамт процесори, разработват ARM базиран чип и си поръчват някои да го прави. Дали TSMC както е в момента или Samsung няма особено значение и двете компании няма да им откажат бъди спокоен. Малко прилича на ситуацията при IBM

Отговор
kentavar 09/07/2015 at 22:33

APLE имат нагризана ябълка процесори имат ако самсунг им ги направи продават чалъми на балъци

Отговор
Станислав 09/07/2015 at 19:19

Че той чипа на iPhone 6 в момента има 2 милиарда транзистора.
IBM правят много впечатляващи неща, не мога да разбера защо не успяват да ги монетаризират много успешно

Отговор

Коментари