TechNews.bg
технологии

Законът на Мур все още действа

В близките 10 години най-големият производител на процесори, Intel, ще съумее да премине към 10-нанометров технологичен процес, съобщава ChannalWeb. Това означава, че прословутият закон на Мур, според който броят на транзисторите в интегралните схеми се удвоява на всеки две години, все още действа с пълна сила.

“Беше време, когато в Intel си задавахме въпроса ще ни се отдаде ли да достигнем технологичен процес 100 нанометра”, припомня технологичният директор Пат Гелсингер.

“Сега виждаме ясно, че ще можем да преодолеем и 10-нанометровата бариера. Със закона на Мур винаги имаме план за десет години напред. Какво ще правим след границата от 10 нанометра обаче не ни е известно”, допълва Пат.

Миналата година самият Мур призна, че законът ще престане на действа, поради ограниченията на атома и влиянието на скоростта на светлината. Преходът към “по-тънки” технологични процеси става все по-сложен за индустрията.

Проблемите принудиха компанията TSMC, например, да отложи отново внедряването на 45-нм процес, този път за края на първото тримесечие на 2009 година.

Законът на Мур беше дефиниран през 1965 година и в следващите десетилетия осигури невероятно развитие на компютърната индустрия. През 1971-а компаниите въведоха технологичен процес 10 микрометра, а през 2005-а индустрията си позволи 65-нанометрово производство на чипове.

Първите трудности с прилагането на закона на Мур започнаха с чиповете Pentium 4. Отвеждането на топлината стана основен проблем за развитието на микропроцесорната технология.

още от категорията

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

5000 години съхранение на данни без загуба

TechNews.bg

Компания от САЩ обяви пробив в термоядрения синтез

TechNews.bg

Автопилотът на Tesla доказа, че е по-безопасен от човека-шофьор

TechNews.bg

3D печат на чипове намалява разходите с 90%

TechNews.bg

Бош подобрява асистираното и автоматизирано шофиране

TechNews.bg

Коментари