TechNews.bg
актуалноновиниоблакът

ИТ спецовете ги тревожи сигурността в облака

Само една трета от конфиденциалните данни, съхранявани в облачни приложения, са защитени с криптиране, установи глобално проучване
Само една трета от конфиденциалните данни, съхранявани в облачни приложения, са защитени с криптиране, установи глобално проучване

Облачните услуги ще стават все по-значими в близките две години, но същевременно може да се желае още от защитата на конфиденциалните данни, установи проучване на компанията Gemalto съвместно с Ponemon Institute сред ИТ специалисти по цял свят.

73% от анкетираните определят облачните услуги и платформи като важен фактор в дейността на компаниите и организациите. В близките две години ролята на клауд услугите ще стане още по-значима, смятат 81% от участниците в проучването.

В същото време обаче анкетираните отбелязват, че може да се желае повече от защитата на конфиденциалните данни в облака. Така например, половината от всички клауд услуги и корпоративни данни, съхранявани в облачната среда, са извън контрола на ИТ отделите.

Повечето анкетирани (64%) признават, че в техните организации липсват правила и политики за сигурността на данните в облака (изночник: Gemalto)
Повечето анкетирани (64%) признават, че в техните организации липсват правила и политики за сигурността на данните в облака (изночник: Gemalto)

Освен това само една трета от конфиденциалните данни, съхранявани в облачни приложения, са защитени с криптиране, установява проучването. При над половината компании липсва проактивен подход, който би способствал за съблюдаване на изискванията за конфиденциалност и сигурност по отношение на данните в облака.

Само 21% от анкетираните споделят, че служителите от отдела за ИТ сигурност в техните компании участват във взимането на решения за използване на едни или други облачни приложения или платформи.

Повечето анкетирани (64%) признават, че в техните организации липсват правила и политики, които изискват прилагане на технологии за сигурност, вкл. криптиране на данните, като условие за използване на определени облачни приложения.

Проучването установява още, че най-често в облака се съхраняват данни от рода на информация за клиенти, имейл адреси, потребителски данни, лични задачи на служителите и платежна информация.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

4 коментара

Кръстьо 05/08/2016 at 14:28

Anonymous,
Не си адекватен на темата, млъкни малко.
Писна ми от хлапета, които се кълнат в отворения код.
Ти случайно да си проверяват от-до някой продукт с отворен код ?

Отговор
-_- 04/08/2016 at 20:17

Че големите корпорации са зле, няма какво да спорим.

Но, истината е, че масово в индустрията цели брутално безхаберие и незаинтересованост.

Ще ви дам ДВА конкретни примера:

Slack – прехвалената платформа за екипна работа, а-у, мрън-мрън, дрън-дрън. Самите канали за комуникация са скрити. Но, абсолютно ВСЕКИ ресурс (файлове) е публично достъпен с НУЛЕВА автентикация.
Единственото, на което разчитат е, че URL-тата на тези ресурси са “неизвестни”.

По аналогичен начин, една нашенска компанийка прави облачна система, която издава фактури. Ако имате връзката към съответната фактура, я изтегляте без никакви проблеми.

IoT са направо смешни. Тия дни стана дума и за некадърно направените безжични клавиатури.

Въобще, индустрията е на смехотворно ниво.

Отговор
Към Anonymous 03/08/2016 at 16:40

Съгласен съм, обаче ако си българин, който иска да скрие нещо от БГ институции – “облаците” на големите корпорации са идеални 😀

Отговор
Anonymous 03/08/2016 at 12:45

Факт е че НЯМА НИКАКВА сигурност за потребители, фирми и дъжавни администрации като ползуват популярните продукти със затворен код като черни кутии на мега корпорации като Microsoft, SAP, Oracle, Google и други изроди.

Традиция е тези алчни корпорации в техните и без това скъпарски продукти да слагат троянски коне за следене и още по-лесното доброволно предоставяне на всякакъв вид лични данни в облаци и чужди центрове за данни в чужди конкурентни държави, чужди служби и структури работещи отдавана над държавите без закони и без наказано правят каквото си пожелаят.

Традиция е да има и експерти, посредници, които продават чувството и усещането за сигурност срещу солидни суми пари – това не им пречи пак да си ползуват и търгуват без ваше знание против волята ви с вашите лични и фирмени данни.

Отговор

Коментари