TechNews.bg
актуалноновинисигурност

Технология UnifyID слага край на паролите

UnifyID не взима пръстови отпечатъци, нито пък сканира ириса на окото, а вместо това разпознава потребителя по походката, пулса, маниера на писане…
UnifyID не взима пръстови отпечатъци, нито пък сканира ириса на окото, а вместо това разпознава потребителя по походката, пулса, маниера на писане…

Нова технология, разработена от американски стартъп, може да сложи край на паролите като средство за идентификация. UnifyID се явява система за авторизация, която използва биометрични параметри вместо традиционната парола.

Разработчикът на системата твърди, че паролите вече не са способни да защитават потребителите от взлом. UnifyID събира и анализира данни за устройствата и местата, на които обикновено работи човек, както и за неговите биометрични параметри и поведение. По този начин технологията предотвратява влизането в системата от непознато устройство или от нехарактерно място и, разбира се, от непознат човек.

UnifyID не взима пръстови отпечатъци, нито пък сканира ириса на окото. Вместо това разпознава потребителя по походката, пулса, скоростта и маниера на натискане на клавишите, дори по начина на сядане и ставане от стола.

Не е необходимо човек да прави специални усилия или да извършва специални действия, за да се идентифицира пред своето устройство. Достатъчно е „да бъде себе си”, уверяват разработчиците. По-тривиалните начини за оторизация, като пръстовите отпечатъци, са дразнещи и прости за възпроизвеждане от престъпниците, подчертават от компанията.

Още по-уязвими са паролите – хакерите могат лесно да ги узнаят или заобиколят. Съвременните системи за идентификация се базират на секретна информация, но проблемът е, че потребителят споделя тази информация всеки път, когато влиза в системата, в резултат на което тя престава да бъде секретна, допълват от американския стартъп.

В работата си UnifyID използва комбинация от множество технологии и алгоритми, вкл. невронни мрежи, системи за филтриране и обработка на сигнали, машинно обучение, Байесови мрежи, дървовидни схеми и т.н. В момента платформата се намира на етап бета-тестове във вид допълнение за браузъра Chrome и мобилно приложение за iOS, като се очаква скоро и версия за Android. Базовият вариант за демонстрация на възможностите е безплатен.

С помощта на UnifyID потребителите могат да се оторизират в социални мрежи или в лични кабинети в банкови сайтове, без да въвеждат логин и парола. Но платформата ще им позволи да направят това, само когато е сигурна в тяхната идентичност. В първите дни UnifyID ще бъде подозрителна и може да изиска допълнителна идентификация с пръстов отпечатък от смартфон, но когато опознае достатъчно добре потребителя, изключително рядко ще се нуждае от подобни потвърждения.

За разлика от други решения за оторизация, UnifyID оставя контрола върху събираните данни напълно в ръцете на потребителя. Информацията се съхранява в локалните устройства, е не в облачни сървъри. Освен това данните са криптирани по такъв начин, че компанията няма пряк достъп до техния смисъл.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

5 коментара

Киро 14/09/2016 at 19:46

Те това направо ще е като TrueCrypt или BitLocker, на които си си забравил паролата, а криптирането на диска ти е еднопосочно!

Отговор
онова 14/09/2016 at 14:45

Дръпна щепсала или хвърли джаджата и никой освен от НАСА няма да може да те следи.

Отговор
Наци Пандоров 14/09/2016 at 13:57

С какви пълни глупости се занимават. И какво става като станеш от стола по рязко от нормалното? Явно вече не можеш да си отваряш телефона.

Отговор
Anonymous 14/09/2016 at 06:51

Кучета ги яли !!!

Отговор
Иво 14/09/2016 at 00:09

Поредната схема за събиране на лична информация. Явно от сега ни подготвят за начина, по който ще се идентифицираме в мрежата, дори и само когато съзнанието ни е “качено” в нея.

Отговор

Коментари