TechNews.bg
актуалноновинисофтуер

Windows взима реванш в мащабен Linux проект

15 хиляди компютъра под управление на Linux ще бъдат приведени обратно към Windows в общинските структури на Мюнхен

Градската управа на Мюнхен е решила да се откаже от Linux платформата, която ползваше досега, и да премине към Windows-базирана архитектура във всички общински институции, съобщи ZDNet.

15 хиляди компютъра под управление на операционна система LiMux ще бъдат приведени обратно към Windows, според информациите към момента. Мащабният процес на миграция от отворената Linux платформа към Windows, трябва да приключи по план през 2020 г.

Според инициаторите на промяната, използването на „стандартен продукт” е необходимо за обезпечаване на съвместимостта на компютрите със софтуера на външните доставчици, като например SAP, информира ZDNet.

Преди 10 години властите в Мюнхен предприеха замяна на софтуера на Microsoft с немската платформа LiMux, базирана на Ubuntu, в проект на стойност 30 милиона евро. Към LiMux преминаха 15 хиляди РС-та – най-големия преход към отворен софтуер в публичния сектор на Германия и вероятно в целия свят.

Градският съвет на Мюнхен взе съдбовното решение през 2003 г., а самата платформа LiMux, чието име е формирано от думите Linux и Munich, беше представена през 2006 г. Пълният преход към системата с отворен код приключи през 2013 г.

Немските специалисти наричаха процеса еволюция, а не революция. Изтъкваше се, че постепенната миграция е довела до икономии в размер на 11,6 млн. евро, вкл. 5 млн. евро от запазване на наличния хардуер, 4,2 млн. евро от лицензи за Windows и 2,6 млн. евро от лицензи за Microsoft Office, писа по-рано Зюддойче Цайтунг.

Но нещата в този мащабен проект не са вървели гладко, признава заместник-кметът на Мюнхен Йозеф Шмид. По неговите думи, имало е много оплаквания от служители, преминали към Linux – те изпитвали сериозни проблеми с обмена на данни. Освен това LiMux се оказала прекалено скъпа платформа, заради необходимостта от допълнително програмиране.

Обратът в ИТ еволюцията започнал през 2014 г., когато кмет на Мюнхен стана Дитер Райтер от Германската социалдемократическа партия. Именно той възобновява интереса към Windows, като поръчва и доклад на консултантската компания Accenture, партньор на Microsoft, който потвърждава необходимостта служителите да могат да работят с Windows 10 и Microsoft Office.

„Кметът е против свободния софтуер от самото начало”, твърди Матиас Киршнер, президент на Фондация за свободен софтуер Европа. По неговите думи, Райнер e искал Microsoft да се премести в Мюнхен и това действително се случи през септември миналата година.

Киршнер смята, че ИТ проблемите в Мюнхен не са породени от използването на свободен софтуер, а са резултат от лошо управление и организационна структура, което виждане се подкрепя и от изследването на Accenture.

Администрацията на Мюнхен все още не е предприела радикални стъпки и дава възможност на служителите да изберат сами на каква платформа да работят – LiMux или Windows. Според източници от администрацията, Мюнхен няма да се откаже напълно от проекта LiMux. Предполага се, че голяма част от структурите ще останат на сървърите, на които са в момента.

Освен това служителите ще могат да ползват както отворения пакет LibreOffice, така и продуктите на Microsoft. Не бива да се търсят идеологически мотиви в противопоставянето на LiMux/Windows, коментира Ана Хюбнер – съветник в комисията по персонала. Според нея, ще се използва този продукт, който е най-подходящ за нуждите на администрацията.

още от категорията

Илон Мъск с ново обещание: „супер забавни, революционни видеоигри”

TechNews.bg

Samsung инвестира 350 милиона долара в аудио елита

TechNews.bg

Стартира пилотна европейска линия за фотоволтаични покривни керемиди

TechNews.bg

Wiser Technology с два нови проекта по Европейския фонд за отбрана

TechNews.bg

Тестват ново поколение въздушни технологии за гасене на пожари

TechNews.bg

Задават се възрастови ограничения за сваляне на приложения

TechNews.bg

49 коментара

Киро 22/02/2017 at 22:19

Значи от една страна са хората, които смятат, че софтуера трябва да им помага, а не те на него. Това са windows потребителите, които ги е страх, че ще напишат два реда повече и ще трябва да научат как се работи с някоя и друга нова програма. По-лесно е да ползваш това с което си свикнал, нали? Тези хора изхождат предимно от максимата “Това което работи не се пипа!”. Та и така стоят в каменната ера и няма никакъв прогрес при тях.
Другата страна са хора, които искат непрекъснато да човъркат и да доизкусуряват, та ако може и програмите всеки ден да се обновяват. Това са linux потребителите. Те обаче смятат, че когато повечето програми са безплатни, то и останалите също трябва да са безплатни. При това положение, като изключим свободните подаяния, схемите за заплащане на софтуер не са много. Една от тях е големите корпорации да плащат създаването на продукта, а другата е почасовото заплащане за употребата на готовия продукт или услуга. В случая стартъпите ги причислявам към свободните подаяния, щото всеки сам може да избере колко да внесе.
Та така виждам нещата… всеки е свободен да ползва каквото иска… и стига сте се препирали, щото това малко заприлича на въпроса за яйцето и кошката!

Отговор
Oracle 20/02/2017 at 10:28

Deb, брат, нищо не си разбрал от това, което написах.
Айде да повторя сега, но с други думи:
Познавам линукс като ОС от доста време.
И сега ползвам Oracle Linux, за DB servers, BI Servers и т.н.
Нямат грешка направо, няма как да си кривя душата.

Натъртвам го тук, защото имам чувството, че повечето защитници на безплатното тук са на по 15-16 години, чули там, че линукса бил много модерен и айде и те, барабар Петко с мъжете.
А инак никога нищо сериозно не са правили с коя да е Линукс дистрибуция, но много компетенция и голяма експертиза показват.

Чат-пат пробвам да видя при десктопите как са нещата и отново – пълно разочарование.
И вече 20 години чакам “Големия Пробив” при десктопите … и отново нищо.
Очаквания, приказки за светло бъдеще и пак … нищо.

Имаше някакви постове там за Libre office, Open Office и ненам там какъв още Office …
Ами пълна скръб …
Тези офис пакети така са направени, че с тях единственото сериозно нещо, което може да се направи е например в Calc да си моделираш таблицата за умножение, например.
И до там. всичките съм ги пробвал и ни едно не върши работа на фона на Excel.
Който работи активно с електронни таблици ще ме разбере правилно.

А за моите нужди – дадох само пример.

А, и още нещо тук да добавя – както се казва, българина много обича да ч**а готини мацки, да кара готини коли и т.н., но за всичко това, да не дава една стотинка.
Ами пичове, айде да осъзнаете най-накрая простичката истина, че хубаво и евтино – няма. Не е имало и няма и да има.

Ето и един виц за пример:
Прибира се мъж от командировка в чужбина и жена му още от вратата започва да разпитва:
– Е как беше, разкажи нещо забележително от чужбината?
– Най-интересното беше стриптийза. Даваш 50 марки и една мацка се съблича пред теб гола на една маса и при това в такт с музика.
– И ти за това даде 50 марки?
– Дадох.
– Дай ми на мен 5 лева и аз ще ти се съблека тук на масата.
Мъжът дал петарката, седнал близо до масата и зачакал. Жена му пуснала радиото качила се на масата и лека-полека се съблякла.
– Е скъпи, как беше?
– Абе, жена кво да ти кажа евтиното си е евтино.

Отговор
Deb 19/02/2017 at 13:15

Убунту фен, хубаво, че си се ориентирал към Linux, ама Ubuntu не е дистрибуция за корпоративна рабата. За домашна работа – OK, ако приемаш факта, че политиката на Canonical малко се различава от тази на Microsoft, а в края на краищата един от основните аргументи за използването на Linux е отърсването от своеволията на доставчика на ОС. И Canonical също те шпионира с “телеметрия” и се опитва да ти налага свои продукти, създавайки неудобства. За щастие черните овце са малко и в широкия свят има достатъчно алтернативи – по-добре мини на Debian, поне няма да имаш проблеми със свикването, тъй като е “бащата” на Ubuntu, но е желязно надеждна и безкомпромисна дистрибуция.

Отговор
Vento 19/02/2017 at 05:24

убунту фен – за мен сметката е оправдана. Уиндос работи без проблеми, поддържа всичкия ми хардуер за разлика от Линукс, програмите с които си изкарвам хляба също ги има само под Уиндос. Не знам кой ви наби в главата, че софтуера трябва да е безплатен – няма такова нещо, винаги някой плаща – с пари, време и труд. Ubuntu се разработва от хора на заплата, Линус Торвалд е на заплата към Линукс Фондацията, която пък се дотира от големи фирми, една от които е Майкрософт! Тук се пъните основно “потребители” – хора, които само ползват, без да създават нищо и без дори да дотират опен сорса. И хал хабер си нямате как работи индустрията – тези, които съдават опен сорс всъщност или са платени или работят нещо друго за да живеят!

Отговор
Убунту фен 18/02/2017 at 11:42

Сусунту – разполагате, разбира се. Но струва пари и то сериозни пари, освен ако не краквате. Минат няколко години и айде отново плащай няколкостотин лева за новата версия. А ако говорим за 10 и повече компютъра, сметката става неоправдана.

Отговор
Сусунту Сфен 18/02/2017 at 11:36

Към Убунту Фен – вярно, със същите благинки разполагаме и под Уиндос +++ много повече! Кой ли има повече избор…

Отговор
freto 18/02/2017 at 11:34

Сякаш чета коментари опреди 10 години – и тогава и сега почти нищо не се е променило! Линуксчиите ръсят едни и същи аргументи, Линукс при десктопите едва е мръднал с 1% и все така Уиндос доминира безапелационно! За българина на практика Уиндос е безплатен – ясно се вижда кое от двете безплатни ОС той смята за по-добра и избира да ползва! Другото са празни приказки! И все пак никой от “яростните” линуксчии не даде пример какво той е програмирал като ОПЕН СОРС къде и как е внедрил НА ПРАКТИКА любимия Линукс?!

Отговор
Убунту фен 18/02/2017 at 11:24

Убунту е разкошна за десктоп – бърза, сигурна, функционална, с много софтуер, обновява се постоянно. Има си всичко за ежедневна работа – кеф ти Firefox, кеф ти Chrome, разкошен имейр клиент Thunderbird, професионална графика с GIMP, отличен LibreOffice, Skype и много много други – каквото ти душа поиска.

Отговор
Anonymous 18/02/2017 at 10:05

Слабото звено и при ПИНГвини и при прозорци
е задклавиатурното устройство.

Аi ще реши проблема.

Отговор
1 2 3

Коментари