
Microsoft срещу Apple при настолните операционни системи? Не, няма причина в Редмънд да се притесняват за бъдещото на Windows. Статистиката показва, че Windows продължава да бъде доминиращата десктоп платформа, докато MacOS е много далеч назад, без шанс да се доближи до лидера.
Microsoft и Apple се конкурират в различни сектори на технологичната индустрия, но когато става въпрос за настолните операционни системи, изглежда, че компанията, ръководена от Сатя Надела, няма поводи за безпокойство.
Windows отдавна е доминиращата операционна система за персонални компютри, с почти никаква заплаха от Linux и MacOS. Последните данни на NetMarketShare показват, че Microsoft все още няма основание да се притеснява, че ще загуби водещата си позиция на пазара.
По-конкретно, в момента Windows е предпочитаният избор, когато става въпрос за операционни системи за персонални компютри, с пазарен дял от 91,35%. В същото време MacOS на Apple заема второ място с дял от едва 6,40%.
В началото на текущата година, през януари, MacOS стартира с пазарен дял от 6,32%, но още на следващия месец отстъпи до 6,19%. Последва ръст до 6,27% през март, преди ново намаление до 6,25%.

Windows, от друга страна, започна движението си от 91,41% през януари. На следващия месец делът й се покачи до 91,76%, а през март падна до 91,59%. Но още през април операционната система на Microsoft възстанови позициите си до 91,66%, а миналия месец отбеляза леко понижение от 0,02%.
Най-популярната версия на Windows в момента е Windows 7, която има пазарен дял от 49,46%, докато при платформите на Apple най-разпространена е версия 10.12, която работи на 3,59% от компютрите. Това означава, че водещата версия на MacOS има по-малко потребители, отколкото пенсионираната Windows XP, пазарният дял на която достига 5,66%.
Без съмнение, Microsoft ще продължи да доминира на пазара на настолни операционни системи още много години, без реална заплаха от Linux или MacOS. Microsoft обаче има дълъг път пред себе си, докато стане конкурентоспособна на други фронтове от войната на операционните системи, какъвто е случаят с мобилните устройства, доминирани от Android и iOS.
29 коментара
Бравос!!!. Saevar – това не се отнася за теб, да не се обидиш нещо.
треп.. треп.. трепни трепни, трепна ми кървавицата.. и ще си я прехвърля в другия крачол.
Пичове … стига с тия сървъри, да десктоп тук става въпрос.
Сега прочетете следващите редове /не са мое дело, а ги взаимствах от друго място, но пък много точно илюстрират 99% от ревливите фенове на линукс тук/ драги ми Санчовци и продължавайте да си цъкате там това нещо, което наричате десктоп линукс:
Санчо и свободата
Санчо е малоумният Линукс потребител, чул от съседа, че имало няк’ва “куул” система, дето кърти мивки и рулирала. И тъй като Санчо е бунтар по природа, веднага решава, че така ще стане по “елеет” за околните и няма да бъде поредния “ламер”.
Санчо е твърде самоуверено ламерно копеле, което псува Уйндоус и твърди, че го може. И сега става линуксар, за да кърти мивки, да става хакер, да се гъзари или просто смята, че това е по-доброто. Както казваше бг програмистът едно време – от устата му излиза плюнка, разпалено защитава любимата си ОС, колко била добра и т.н, без изобщо да има някаква идея какво и е доброто, защо е… и т.н. Санчо е готов на война с околните, за да защити своята безпочвена позиция, без въобще да е прегледал фактите на опозицията си.
Доводите които използва са “Това съкс, онова съкс, само Линукс рокс!”. Той върви с високо вдигната глава и когато види Уйндоус се подхилва пренебрежително и изтрелва “ха-ха! Ламери ! Линукс рулира!”, въпреки че самият той не знае как да направи това с Линукс. Но той е дебилно убеден в своята правота и никакви аргументи не могат да му попречат.
Санчо обича да псува всичко, което слабоумният му мозък не разбира. За съжаление с масовото навлизане на Линукса такива Санчовци стават все повече… Те са нагли и самоуверени, пречупват всичко през своя недорасъл поглед…Мързеливи са за четене, но кипят от енергия за инсталации на “латест” софтуер, което винаги води до някакъв супер глупав проблем, с който не могат да се справят дълго време.
И вместо да изчетат к’вото трябва, те пълнят форуми, ирц канали, к’во ли не, с глупостите си. А когато поради малоумният си въпрос никой не им обърне внимание, започват да наричат околните “ламери” и да питат защо не им се отговаря, като че ли някой е длъжен да им помогне.
Предпочитат да задават тъпите си въпроси без да са изчели и ред за конкретното занимание, въпреки че интернет е пълен с документация.
Санчо обича “фрее” софтуера. За него това е част от бунта, който е оглавил. Но Санчо си иска парите за своята работа. Иска да работи със свободен софтуер но да взима пари за това, което той направи.
Свободата за този тип Санчо е дума, опияняваща и водеща до душевен оргазъм. Свобода, породена от зомбификацията, не от нещо друго, истинско. Той получава ерекция, когато след едноседмичен труд подкара супер глупавата и никому ненужна програма и почва да гледа високомерно на останалите “ламери”.
Санчо обича да се събира с други санчовци. На своите срещи те обсъждат своите супер глупави проблеми, хвалят се с успешно пуснатите никому ненужни прорграми.
Най “елеет”-ните санчовци разказват как са отишли при съседа, срутили са му напълно работещата и вършеща му работа система и са му сложили Линукс. Надрънкали са му един час глупости, че Линукс рулира и е крайно време и той да почне да кърти мивки и да не бъде такъв ламер.
И сега съседа седи и гледа тъпо в монитора и си вика “Верно д’еа Линукс рулира!”. И ето нов Санчо се ражда. Санчо, който за да не изглежда тъпо, почва да прокламира Линукс идеата.
Хубавото на Санчо е, че постоянно е зает със своите си работи и когато игнорираш малоумните му въпроси той се превръща в селския идиот, над който всички тайно се смеят!
Хайде със здраве!
mint пингвин – позна принтера веднага
с прозорци – требва 40 минути инсталиране на драйвери
Гиди Линуксаджии, тази дискусия се повтаря за 500-тен път. Като павлови кученца сте, светнат ви лампичката почвате да рипкате.
E да си купувам ли компот и 10 прозорци
или
да си карам на ТЕЛЕфона ?
“ние сериозните сме си в чужбина“ – що дирите в нашата кочинка? Оставете си я на нас. Вие оправяйте “сериозната“ си кочинка. Verstehen?
12>11
така, “специалистите” които плюят по Линукс трябва да знаят че на световно сървърно ниво М$ имат само 12% share, останалото се пада предимно на Линукс и около 11% на други юникс системи, Ред Хат, Опен Сусе и Дебиан са едни от най-известните които предлагат платен съпорт, дори Ред-Хат са по скъпи от М$, та толкова сте специалисти колкото и Ахмет Доган е хидро-инжинер, та за тва сте и в БГ, ние сериозните сме си в чужбина.